Miroslav Singer: „Okurková“ debata o měnové politice vs. realita

27.08.2015 12:58 | Zprávy

Léto a s ním spojená okurková sezóna přinesly několik textů a vystoupení na téma měnové politiky ČNB. Na tom by nebylo nic překvapivého – to k prázdninám přirozeně patří. Zasluhuje však pozornost, že většina textů i vystoupení spíše než poučený názor projevila nepochopení autorů (nebo jejich poradců), jak měnová politika funguje.

Miroslav Singer: „Okurková“ debata o měnové politice vs. realita
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer

Pro laiky i pro ekonomy, kteří se měnovou politikou nikdy systematicky nezabývali, může být poněkud kontraintuitivní způsob, jakým měnová politika působí na kupní sílu příjmů domácností a firem v tuzemské ekonomice a v zahraničí. Na rozdíl od dlouhodobého ekonomického vývoje, kdy se kupní síla příjmů doma i v zahraničí vyvíjí souběžně (obojí roste nebo obojí klesá), měnová politika často působí na kupní sílu domácích a zahraničních subjektů protichůdně. Měnové zpřísnění (vedené obvykle snahou ochladit přehřátou domácí ekonomickou aktivitu cestou zvýšení úrokových sazeb) s sebou totiž zpravidla současně přináší posílení kurzu domácí měny. Na počátku cyklu zpřísňování měnové politiky se pak tedy střetávají dva jevy: okamžité posílení kurzu při jen pozvolna se dostavujícím poklesu (nebo spíše zpomalování růstu) domácích příjmů. V důsledku silnějšího kurzu a krátkodobě prakticky neměnných nominálních příjmů tak kupní síla domácností a firem v zahraničí na počátku měnového zpřísnění – nikoliv překvapivě – mírně stoupne, resp. její růst zrychlí. Po určité době pochopitelně dojde k jejímu poklesu (zpomalení jejího růstu), ale na počátku zpřísnění se kupní síla příjmů doma vs. v cizině vyvíjí protisměrně.

Při měnovém uvolňování nastává obrácená situace. Tuzemské příjmy (zisky a celkově vyplacené mzdy) domácností a firem, jak jsme toho byli svědky v naší ekonomice v posledním roce a půl, začnou se změkčením měnové politiky v korunovém vyjádření rychle stoupat (zrychlovat svůj růst), avšak oslabení kurzu koruny naopak krátkodobě jejich zahraniční kupní sílu podváže. Později se však již důsledky obou impulsů „srovnají“: zpřísnění měnové politiky kupní sílu sníží, změkčení ji naopak podpoří. Zažili jsme to i u nás. Změkčení měnové politiky provedené v situaci, kdy úrokové sazby centrální banky byly již na nule, přineslo zpočátku oslabení kupní síly českých spotřebitelů i firem v zahraničí. Oproti tomu v domácí ekonomice začaly prakticky okamžitě příjmy spotřebitelů a podniků v důsledku rostoucí přidané hodnoty firem, poklesu nezaměstnanosti a růstu reálných mezd stoupat.

Konkrétně v roce 2014 - tedy v prvním roce využívání kurzu jako nástroje měnové politiky - vzrostla v korunovém vyjádření účetní přidaná hodnota českých nefinančních podniků meziročně o 8,3 % a jejich zisky, resp. hrubý provozní přebytek o 13,8 %. Mzdy a platy jejich zaměstnanců se zvýšily o 3,2 %. To znamená, že při inflaci blízké nule (za rok 2014 činila inflace v průměru pouze 0,4 %) vzrostla jejich reálná kupní síla v loňském roce zhruba o 2,8 %. Zahraniční kupní síla domácností a firem se zpočátku vyvíjela o poznání hůře. Oslabení koruny vůči euru (loni v průměru o 6 %) znamenalo, že účetní přidaná hodnota nefinančních podniků vzrostla jen o 2,2 % a hrubý provozní přebytek o 7,4 %. Kvůli oslabení koruny se pak mzdy a platy jejich zaměstnanců vyjádřené v eurech v roce 2014 dokonce snížily o 2,6 %.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…