Mojmír Hampl: Chvála Anglosasů

01.03.2017 21:17 | Zprávy

Britové a Američané jsou zvyklí hledat praktická řešení a vždy se jim podaří přijít s něčím, co funguje. Nemusíme se o ně bát.

Mojmír Hampl: Chvála Anglosasů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mojmír Hampl, víceguvernér ČNB

Pořád se mě někdo ptá, kde by asi tak mohl vzniknout plán na reformu současného peněžního systému. Pochopitelně se nejvíc ptají ti, kteří mají nějaké potíže s politikou centrálních bank vyspělého světa po roce 2008. Nesouhlasím sice, že peněžní systém zásadní změnu vůbec potřebuje, zafungoval totiž až obdivuhodně dobře, odpovídám ale stále stejně: Má-li v této oblasti přijít něco zásadně nového, s velkou pravděpodobností to přijde odněkud z anglosaského světa. Tak jako už tolik a tolik dekád.

Většina podstatných prvků dosavadních peněžních systémů – od platebních karet a telefonního bankovnictví po pojištění vkladů a inflační cílování, stejně jako jejich intelektuální inspirace, se zrodily v některé z anglosaských zemí. Koneckonců neplatí to jen v mém oboru. Stolní počítače, tablety, smartphony či sociální sítě – to všechno, co bereme jako samozřejmé, přišlo jako nápad z anglosaského světa. Další nesčetné příklady z oblasti masové kultury a zábavy, stravování, podnikání či práva nechť si laskavý čtenář doplní sám.

Čistý bílý papír

Určitě bude existovat přehršle teorií, proč tomu tak je. Ale ze své vlastní zkušenosti bych řekl, že tím hlavním rozdílem Anglosasů třeba oproti nám kontinentálním Evropanům je jiné myšlení či mentální „nastavení“. V anglicky mluvícím světě je mnohem běžnější pragmatismus, zdravý rozum a absence dogmatismu. Snaha prakticky vyřešit konkrétní otázku dne. Vzít si čistý bílý papír a zkusit bez předsudku vytvořit úplně z nuly řešení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Kostlivec ze skříně Igora Stříže

11:24 Zdeněk Jemelík: Kostlivec ze skříně Igora Stříže

Posláním spolku Chamurappi z.s. je podpora obhajoby obviněných v případech, u nichž vzniklo podezřen…