Monika Horsáková: Novoroční

30.12.2013 21:31 | Zprávy

Už jen několik hodin nás dělí od oslav Nového roku 2014. Následovat bude bilancování všeho druhu a řada osobních předsevzetí. Novoročnímu zamyšlení se nevyhnula ani Monika Horsáková v poslední poznámce letošního roku.

Monika Horsáková: Novoroční
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ohňostroj

Nevím, jak vy, ale já to plánované silvestrovské veselí nějak nemám v oblibě. Ostatně, proč by se mělo slavit zrovna o půlnoci 31. prosince, když čas a jeho dělení je věc tak relativní.  

Nový rok se v různých koutech světa slaví jindy. Na jiný den totiž připadá v kalendáři juliánském, čínském, židovském nebo třeba muslimském. Koneckonců ani na tom letopočtu by se zmíněné kalendáře neshodly…  

Tak třeba islámský nový rok už začal v listopadu a jde o rok 1436. Islámský kalendář totiž začíná dnem, kdy prorok Muhammad odešel z Mekky do Medíny, což bylo podle křesťanského letopočtu v roce 622. Islámský kalendář je lunární, má jen 354 dnů, a je tedy kratší než rok našeho gregoriánského kalendáře.  

Ještě dříve – v září – oslavili Nový rok židé. Podle jejich kalendáře se přitom začal psát rok 5774.  

Pravoslavní věřící si zase na své oslavy Nového roku budou muset ještě počkat. Podle juliánského kalendáře, s nímž ortodoxní církve pracují, totiž začátek kalendářního roku připadá až na 14. leden.  

Čínský nový rok zase začíná s novem prvního lunárního měsíce. Letos to bude 31. ledna, to skončí rok hada a začne rok koně.  

A tím zdaleka nekončíme. Tak třeba: perský Nový rok připadá na jarní rovnodennost, asyrský na 1. duben a thajský se slaví 13. – 15. dubna. Na jaře se slaví i v Nepálu, Kambodži, Laosu nebo Indii.  

Inu, jak už jsem říkala, čas je relativní. Jediné, co je v jeho případě jisté, že běží jako bláznivý.  

A tak ani letos nemíním drahocenné minuty ztrácet v nákupní honičce za co nejefektnějšími ohňostroji a rachejtlemi nebo sledováním nevkusných televizních estrád. Zatáhnu závěsy a budu se věnovat věcem, na které jindy nezbývá čas. Otevřu si sekt, tento zvyk považuji za příjemný, a knihu. A budu doufat, že nám nějaká světlice nevletí do bytu.  

A předsevzetí? Ta si člověk může klást každé ráno. Cíle jsou obvykle skromnější a krátkodobější, zato ovšem reálnější.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.