Nadační fond proti korupci: Amnestie Václava Klause - část závěrečná

25.11.2016 14:39

Nadační fond proti korupci zveřejňuje závěrečnou část elaborátu obsahujícího základní údaje a citace z usnesení vybraných soudů a státních zastupitelství, týkajících se aplikace článku II amnestie Václava Klause z roku 2013. V této části přinášíme usnesení Nejvyššího soudu.

Nadační fond proti korupci: Amnestie Václava Klause - část závěrečná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus
reklama

Nejvyšší soud – spolu s Nejvyšším správním soudem a Ústavním soudem – patří k nejvyšším soudním instancím v zemi. Jeho pravomoci jsou značné – vydává sjednocující stanoviska a může zrušit i pravomocný rozsudek. O jeho důležitosti ostatně svědčí i úsilí, které svého času prezident Klaus vynaložil na obsazení nejvyšších postů soudu jím favorizovanými funkcionáři (více zde). V souvislosti s aplikací amnestie se na Nejvyšší soud obracel nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. V několika případech podal tzv. dovolání v neprospěch amnestovaných.  

Nadační fond proti korupci oslovil Nejvyšší soud (stejně jako krajské a vrchní soudy a analogicky státní zastupitelství) se stejnou žádostí o poskytnutí usnesení, vydaných k aplikaci článku II amnestie. Fond chtěl mít jistotu, že sbírka bude kompletní. Všechny instituce (bylo jich přes dvacet) fondu vyhověly s tím, že v usneseních provedly nezbytnou anonymizaci osobních údajů (i za úhradu s tím spojených nákladů). Již to je ovšem zajímavé. V rámci stejné nezbytnosti byla některými institucemi začerněna jen jména a osobní data poškozených, plná jména amnestovaných byla ponechána. U jiných institucí byly ze jmen amnestovaných osob ponechány pouze iniciály, názvy firem, ve kterých amnestovaní působili, byly ponechány. Konečně některé instituce začernily i iniciály i názvy firem, ve kterých amnestování působili. Jedna nezbytnost a tolik výkladů… 

Nejvyšší soud - coby „nejvyšší instance“ - tomu všemu „nasadil korunu“. Odmítl svá usnesení fondu poskytnout s odkazem na časovou a technickou náročnost vyhledat ta usnesení, která se týkají článku II amnestie. Pochopitelně své rozhodnutí podložil i právní argumentací. Celý text odmítnutí zveřejňujeme. Paradoxně je na stránkách Nejvyššího soudu možné vyhledat vydaná usnesení, a to podle různých kritérií včetně hesel. Některá usnesení, která fond ze stránek soudu vyhledal k heslům „abolice“ nebo „amnestie“, tímto také zveřejňujeme. Obsahují i odmítnutí dovolání nejvyššího státního zástupce ohledně mediálně ostře sledovaných kauz se stamilionovými až miliardovými škodami (např. kauza H-System). V některých případech však Nejvyšší soud dovolání vyhověl a amnestijní rozhodnutí zrušil. 

Připomeňme, že ze získaných usnesení krajských a vrchních soudů a státních zastupitelství za celou republiku plyne, že osoby, jejichž stíhání bylo zastaveno, měly způsobit celkovou škodu ve výši nejméně 18,6 miliard korun, k další škodě ve výši nejméně 3,4 miliardy korun již nedošlo. Poškodit měly přes 90 tisíc fyzických a stovky právnických osob.

Nadační fond proti korupci je zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Naším cílem je mimo jiné podpora a odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Přílohy - Usnesení o zastavení trestního stíhání na základě čl. II rozhodnutí prezidenta republiky Václava Klause o amnestii ze dne 1. 1. 2013:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Spolek Šalamoun: Jak to, že není vichřice v České republice?

21:39 Spolek Šalamoun: Jak to, že není vichřice v České republice?

Dne 25. 6. 2020 vynesl Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku průlomový rozsudek proti České r…