FNUSA spustila preventivní programy

21.02.2026 11:14 | Tisková zpráva

Odhalit zavčasu zdravotní rizika je cílem nově otevřených preventivních programů ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. „Česká populace tráví velkou část života v nemoci. Abychom tyto nemoci nemuseli dlouhé roky léčit, měli bychom se bavit už o hrozbách a rizikových faktorech,“ říká garant preventivních programů a vedoucí studie Kardiovize MUDr. Robert Prosecký, Ph.D., MPH.

FNUSA spustila preventivní programy
Foto: FNUSA
Popisek: FNUSA

Nemocnice zájemcům nabízí dvě varianty prevence – kardiometabolický program zaměřený na zdraví srdce a cév a komplexní program, který je rozšířený o další diagnostické metody a zahrnuje i prevenci onkologických onemocnění.

Programy odborníci sestavovali se znalostí místní populace, pramenící nejen ze zkušeností lékařů fakultní nemocnice, ale především výzkumné studie Kardiovize. Ta dlouhodobě mapuje zdraví Brňanů a na pracoviště Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně díky tomu přinesla specializované přístrojové vybavení pro včasný záchyt onemocnění.

Její výsledky ukazují alarmující výskyt rizikových faktorů: vysokou hladinu tuků v krvi má přibližně 70 % sledované populace, vysokým krevním tlakem trpí přes 54 % mužů a téměř 40 % žen. Nadváha či obezita se týká 63 % mužů a 45 % žen. „Právě tyto údaje nás vedly k tomu, abychom preventivní programy zacílili především na kardiovaskulární a metabolická rizika,“ říká Prosecký a upozorňuje, že se jedná o problémy, které dlouho nebolí. Prevence je tak jedinou cestou, jak zdravotní stav příznivě ovlivnit dřív, než bude pozdě. To potvrzují i dosavadní zkušenosti s programem: „Nálezy nejsou úplně příznivé – včetně diagnostikované cukrovky u osoby, která do té doby neměla vůbec žádné potíže,“ upozorňuje lékař.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

22:33 VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

Ženy od 45 let mají nárok na screeningové mamografické vyšetření jednou za dva roky.