Nadační fond proti korupci: Amnestie Václava Klause počtvrté

28.10.2016 7:30 | Zprávy

Nadační fond proti korupci zveřejňuje čtvrtou část elaborátu obsahujícího základní údaje a citace z usnesení vybraných soudů a státních zastupitelství, týkajících se aplikace článku II amnestie Václava Klause z roku 2013. V této části přinášíme usnesení krajského státního zastupitelství a soudu v Plzni a v Ústí nad Labem.

Nadační fond proti korupci: Amnestie Václava Klause počtvrté
Foto: nfpk.cz
Popisek: Nadační fond proti korupci

Trestná činnost stíhaných (a amnestovaných) osob opět pokrývá „klasické“ činy včetně podvodu, zkrácení daně a podobné povinné platby, padělání a pozměňování veřejné listiny, podplácení, přijímání úplatku, zneužívání pravomoci veřejného činitele, poškozování věřitele nebo porušování povinnosti při správě cizího majetku. Vedle toho lze nalézt i „vzácnější“ činy, jakými jsou nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů nebo porušování předpisů o zahraničním obchodu s vojenským materiálem. Způsobená finanční škoda z uvedených usnesení činí přes 2,2 miliardy korun, k další škodě ve výši skoro 1,3 miliardy již nedošlo.

Vedle vyvádění majetků z obchodních společností do spřízněných firem nebo dovozu ethylalkoholu či automobilů a neodvádění cla či DPH se v usnesení lze dočíst také o detailech pašování drog do Velké Británie. Co dělat, když se celá zásilka nevejde do palivové nádrže automobilu nebo jak zajistit, aby osádka vozidla působila nenápadně (osádku musí tvořit muž, žena a malé dítě). Zatímco britští příjemci zásilky drog byli později v Británii odsouzeni na deset let vězení, u nás bylo stíhání „vývozců“ drog do Británie na základě amnestie zastaveno. Jiný kraj, jiný mrav…    

V usneseních lze nalézt i „podnikatele“, kteří bez příslušných povolení vyjednávali a realizovali obchody se zbrojním materiálem včetně šesti letounů typu MIG 21 nebo protiraketového komplexu. Vydělat se dalo i na důvěřivosti lidí (to lze ostatně vždy) – podvodníci slibovali lidem zprostředkování práce na ropných plošinách ve Venezuele, vybírali od nich „vratné“ zálohy ve výši 10 tisíc korun, načež nešťastní důvěřivci neviděli ani ropnou plošinu, ani svoji zálohu. I stíhání těchto pachatelů bylo amnestií zastaveno. V usnesení opět zaujme vzájemný ping-pong mezi nalézacími a odvolacími soudy, přičemž svoje výrazné „dupnutí“ zanechal i Nejvyšší soud.    

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.