Zdá se, že tato kritická slova nedolehla k uším českého ministerského předsedy Bohuslava Sobotky, jenž tak v očích svého stranického kolegy ze Socialistické internacionály ani nemůže být seriozním vůdcem. (To, že organizace říkající si socialistická a internacionální strpí ve svých řadách stranu odpovědnou za masakr v Gaze při tzv. Litém olovu je věc druhá.)
V neděli 22. května 2016 vedl premiér Sobotka již čtvrté česko-izraelské mezivládní konzultace, kterých se zúčastnilo za českou stranu ještě sedm ministrů a náměstek ministra zahraničí (ministr Zaorálek na těchto setkáních zatím nebyl přítomen), osmý do počtu, ministr obrany Stropnický musel cestu oželet, jelikož mu mezitím rezignoval jeho izraelský protějšek a neměl by tak s kým jednat. Nepředpokládejme však, že by se byť jen ohradil sejít s člověkem, který sice rezignoval na protest proti mimosoudní popravě postřeleného Palestince, který však prosadil segregační princip v dopravě na okupovaném Západním břehu Jordánu.
Celá česko-izraelská pravidelná vládní sešlost je o to nepochopitelnější, že podobná setkání na stejné úrovni má Česko pouze se Slovenskem a s Polskem. Na úrovni EU nejsou přitom vládní konzultace s Izraelem nijak standardní – v minulosti se jich účastnila například Berlusconiho Itálie anebo Tuskovo Polsko. Proč se tedy česká vláda stále takto zarytě setkává s vládou státu, který je viněn z pokračujícího porušování mezinárodního práva, prohlubování okupace Palestiny, válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a podněcování ke genocidě?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV