Negativní účinky kouření a CHOPN

28.03.2014 13:20 | Zprávy

Odborník MUDr. Stanislav Kos, CSc., 2. místopředseda České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP a předseda Českého občanského sdružení proti chronické obstrukční plicní nemoci (ČOPN) odpovídá na nejčastější dotazy v souvislosti s riziky kouření a vznikem CHOPN.

Negativní účinky kouření a CHOPN
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Cigarety jsou tu pro nás drahé

CHOPN prý nejčastěji ohrožuje hlavně kuřáky a starší osoby. Může jí onemocnět i mladý člověk nebo nekuřák? Jaké jsou projevy tohoto onemocnění?

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je dlouhodobé, zánětlivé a nevyléčitelné onemocnění průdušek a plic. Až v 80-85 % případů nemoc způsobuje kouření cigaret. Způsobit ji však může i pasivní kouření. Postihnout může rovněž osoby, které se často pohybují v prašném nebo výfukovými plyny znečištěném prostředí, například zaměstnance průmyslových podniků pracující v prostorách, jež obsahují zplodiny vznikající při hoření. Včasnou diagnózou a správnou léčbou je možné zabránit zhoršování nemoci a výrazně zkvalitnit život pacienta. CHOPN se projevuje dlouhodobým kašlem (především po ránu), občasným „sípáním“ nebo pískáním na hrudníku, pocitem tlaku na hrudi a hlavně zadýcháváním, které se projevuje nejprve po námaze nebo během jarních a podzimních infekcí. Později stačí ke vzniku tohoto stavu jen mírná zátěž (ranní hygiena, chůze po bytě) a nakonec se pacienti dusí i v klidu.

Prvním a základním krokem k úspěšné léčbě je skoncování s kouřením. Důležité je dodržovat doporučenou léčbu, pravidelně provádět dechové rehabilitace a užívat nebo inhalovat předepsané léky. Pokud dojde ke vzplanutí nemoci, lékař obvykle nasadí pacientovi antibiotika a léky usnadňující vykašlávání. Některým pacientům mohou pomoci i pobyty v lázních zaměřené na plicní onemocnění. CHOPN lze u malého procenta pacientů léčit operací, při které se odstraní nejvíce poškozená část plic. Nemoc sice patří mezi nevyléčitelné, avšak dodržováním správné léčby, plicní rehabilitací, kondičním cvičením a zdravým životním stylem lze její nepříznivé dopady výrazně snížit a zlepšit tak kvalitu života pacienta.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

15:31 Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

Minulý týden se sešlo několik desítek zástupců nejdůležitějších slovenských médií, která se označují…