Nová romská strana: Ukázali jsme, že násilí není cestou k vyjádření nespokojenosti

01.11.2011 11:14

Výzva k Romům.

Nová romská strana: Ukázali jsme, že násilí není cestou k vyjádření nespokojenosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Romské dívky tančí
reklama

Romská protidemonstrace v Rotavě dne 29. 10. 2011, které se účastnilo přibližně 200 Romů se stala nejen průlomem, ale také ukázkou soudržnosti a jednoty romské národnostní menšiny v ČR. Romové svým postojem, pokorou a poklidným shromážděním ukázali příklad pro ostatní města, že násilí není cestou k vyjádření své nespokojenosti týkající se nejen vzrůstajícího extremismu. Jednota, kterou tamní Romové vysílají, jako vlaštovku do celé republiky, nese znamení ducha, zachovávajícího všechny demokratické hodnoty a principy.

Způsob organizace a průběh rotavského shromáždění Romů sebou přinesl něco, na co jsme většina z nás poněkud zapomněli.  Romové z Karlovarského kraje se projevili tím, že znovu nalezli a oživili tradičné hodnoty našeho vnitřního romství. Semknutost, jednota, úcta, respekt a pokora, jsou jeho základními atributy. Právě tyto doprovázeli toto shromáždění do úspěšného konce a zároveň dali průchod počátku nové vizi. Tato vize spočívá v rovné společnosti, která nabízí rovné příležitosti pro všechny občany, přičemž směrem k Romům zachovává kulturní hodnoty a tradice svébytného národa.

Vlivem tržního hospodářství a netolerantní společnosti je Romům upírána práce, přičemž taková diskriminace pouze nahrává extrémistickým uskupením. Romové byli v poválečné době vnímáni vždy jako pracovitý národ a většinou prováděli ty nejtěžší manuální práce. Přesto je jim v současné době vytýkáno, že nechtějí pracovat. Proto chceme vytvořit rovné příležitosti ve všech oblastech a součastně usilovat o zachování sociálního smíru v této zemi.  Vláda by měla plnit Evropskou Úmluvu z roku 2005 ze Štrasburku. Proto tímto rovněž apelujeme na vládu ČR, senátory a poslance, aby se zamysleli nad svým rozhodováním, které vhání naší společnost do propasti chudoby, která se v konečném důsledku odráží na nevraživosti vůči Romům.

Pro nás Romy je nezbytné, abychom se opět vrátili k našim romským pokorným zvyklostem a k hodnotám, které se vlivem jiných kultur pomalu vytrácejí. Je zcela evidentní, že naše nová generace Romů postrádá hodnoty, které pro nás dříve udržovali při životě převážně v nelidských podmínkách. Je třeba, abychom si pokorně připomenuli své tradice a kulturní hodnoty v kontextu s dnešní dobou. Vyzýváme také romské autority, aby neoznačovali některé romské rodiny urážlivými přívlastky. Aby si před tím, než se začnou veřejně prezentovat a mluvit o Romech, uvědomili svůj původ. Takové výroky v konečném důsledku hodnoty romství pouze znehodnocují. Uvědomme si všichni, že pro dnešní společnost má každý jednotlivec váhu celku. Upevňujme proto vzájemně pravidla výše zmíněných atributů a společenských norem. Jedině tak dosáhneme respektu celé společnosti.

Za přípravný výbor nově vznikajícího politického subjektu:

Štefan Tišer

Čeněk Růžička

Miroslav Kováč

Bc Antonie Burianská

Pavel Botoš

Janka Mižikárová

Václav Zástěra

Ladislav Bílý... a další

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Dobrý: Na bílých životech tedy nezáleží?

21:04 Petr Dobrý: Na bílých životech tedy nezáleží?

Vážení sportovní přátelé, občané ČR, v záplavě článků, názorů, komentářů a připomínek k inkriminovan…