Příkladem můžou být mzdové podmínky sjednané zástupci KOVO v jednom z nejvýznamnějších jihočeských strojírenských podniků, společnosti Robert Bosch v Českých Budějovicích. Ten v současné době zaměstnává přibližně 3200 lidí.
„Naším úplně novým projektem, který by měl začít platit od 1. ledna příštího roku, jsou benefity daňově uznatelné, jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele v oblasti zdraví, sportu a kultury. Výhodou tohoto benefitu je čerpání čistých peněz nepodléhajících dani. V rámci kolektivního vyjednání pro příští rok bychom měli po dohodě se zaměstnavatelem dosáhnout navýšení této částky z dosavadního jednoho miliónu korun na šestinásobek, tedy na šest miliónů korun,“ uvedl předseda Základní organizace OS KOVO při Robert Bosch, s.r.o. České Budějovice Stanislav Jindra.
Nadstandardní podmínky odměňování se odborářům u Bosche daří sjednávat dlouhodobě, prakticky už od vzniku odborové organizace. Zaměstnanci firmy mají pět týdnů dovolené, třináctý, čtrnáctý plat, bonus za hospodářský výsledek firmy, což může udělat v průměru i jeden plat navíc nebo příspěvek za plnění fondu práce.
„Význam benefitů je zřejmý. V našem případě tvoří třináctý a čtrnáctý plat přibližně 1,2 násobek průměrné mzdy a zhruba další jeden průměrný plat získá zaměstnanec na dalších benefitech různého druhu. Jsme si toho vědomi, a proto je jednání o nich jednou z hlavních součástí kolektivního vyjednávání. Už nyní například víme, že díky daňové optimalizaci benefitů a přidání do tarifů si zaměstnanci v nejnižších tarifních třídách přijdou v roce 2016 na min. 800 korun čistého měsíčně navíc. Považujeme to za velice dobrý úspěch kolektivního vyjednávání. Zaměstnavatel je velmi přístupný jednání. Podmínky pro práci odborové organizace se také zlepšují. Od 1. prosince máme navíc k dispozici vlastní kancelář s vybavením,“ poznamenal Jindra.
OS KOVO má ve společnosti Robert Bosch, s.r.o., v současnosti přibližně 700 členů, což představuje přibližně 22 procent zaměstnanců, poměr v dělnických profesích se ovšem pohybuje okolo 60 procent.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV