Oldřich Hein: Pavel Zeman měl rezignovat již dávno

16.05.2021 13:21 | Komentář

Rezignace nejvyššího státního zástupce JUDr. Pavla Zemana vzbudila pozornost a vyvolala četné komentáře, nezřídka pramenící z naprosté neznalosti jeho činnosti. Aniž bych komentoval jednotlivé trestní případy, ve kterých evidentně postupoval v rozporu se základními principy trestního řízení, s ohledem na jeho veřejně prezentovaný postoj dne 11.3.2019 jsem přesvědčen, že rezignovat měl již dávno.

Oldřich Hein: Pavel Zeman měl rezignovat již dávno
Foto: archiv OH
Popisek: JUDr. Oldřich Hein

Protože kritická slova na jeho adresu byla tehdy pominuta, dovoluji si je znovu připomenout. V žádném civilizovaném právním státě by totiž takové výroky tolerovány nebyly. Připomeňme si tedy starý děj.

Když se kácí les, tak létají třísky!

Tak máme před sebou další znamenitě medializovanou trestní kauzu „Kapsch“, do které je postupně „namáčeno“ stále více lidí a stále více lidí ji také komentuje (mnohdy škodolibě, „přejícně“ a nenávistně). Protože však mnozí přemýšliví občané již pochopili, že představy policistů a státních zástupců nenaleznou vždy odpovídající pochopení soudů, pak po dosavadních zkušenostech je nedůvěra k této předběžné manipulaci veřejným míněním zcela na místě. Oprávněné pochybnosti o objektivitě postupu policistů a státních zástupců nerozptýlil ani rozhovor s nejvyšším státním zástupcem JUDr. Pavlem Zemanem, uveřejněný na Seznamu.cz dne 11.3.2019. Pan nejvyšší státní zástupce totiž evidentně nezvážil dopad svých slov, protože některé své posluchače doslova šokoval.

Před krátkým časem totiž prohlásila vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, že ročně je stíháno cca 40 000 lidí a zhruba 4% z nich je u soudu zproštěno viny. Bez velké námahy je tedy možno zjistit, že podle jejího tvrzení je ročně zproštěno viny cca 1600 osob, což je děsivé číslo, když si uvědomíme, co všechno tito lidé museli podstoupit a jak jim to v osobním i profesním životě uškodilo. Pan nejvyšší státní zástupce však tento údaj upřesnil tak, že se stal ještě děsivějším. Pokud budeme předpokládat, že jím uvedené údaje jsou pravdivé a statisticky podložené, pak ročně je stíháno cca 210 000 osob, z toho pouhá 1/3 končí u soudu (tj.cca 70 000 osob). A z této 1/3 je podle jeho slov pětiprocentní „odpad“, spočívající ve zprošťujících rozsudcích. Zprošťující rozsudky se tedy netýkají pouhých cca 1600 osob, ale cca 3500 osob (tj. „odpadu“), což je více jak dvojnásobek toho, co uváděla paní JUDr.Lenka Bradáčová.

Vysvětlení tohoto doslova tragického čísla bylo možno nalézt v dalších slovech pana nejvyššího státního zástupce, který doslova uvedl:
„Berte to tak, že je to přirozené, když děláte nějakou práci, tak sbíráte zkušenosti. A možná i ty nasbírané zkušenosti mohli kolegové využít v případu z minulého týdne.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…