Říká se, že každá doba a každá generace přináší své. Něco je lepší, něco zase horší, něco se nemění takřka vůbec. Z Vás se stal, pane Hrušínský, principál a bohužel z kdysi velmi nadějného mladého herce, který byl svým otcem veden ke skromnosti, se tímto skokem stal arogantní, tupý,oportunistický a neempatický kariérista, snažící se zviditelňovat i na poli politickém. Bohužel oblast politiky není Vaším šálkem kávy a děláte tím ze sebe slušně řečeno troubu s velkým T. Mnoha lidem se Vaše konání nelíbí a tím je poštváváte proti sobě samému, ale mnohem horší je to, že svými dementními řečmi štvete proti sobě i lidi okolo. Myslím, že toto by nemělo být smyslem kulturní fronty a ani člověka, jenž svým dílem kulturu spoluvytváří.
Je vidět, že uplynulá léta od sametového podvodu na Vás, pane Hrušínský, zanechala nesmazatelné stopy. Nemluvím zde o vizáži, kde se z mladého kluka stal zralý muž. To je přirozený jev. Mluvím zde o zásadních změnách charakteru, světonázoru a postoji k druhým lidem. Peníze a touha po slávě z Vás učinily snoba a mluvku. Dost možná si sám o sobě myslíte, jak jste in, ale opak je pravdou. Je jasné, že Vám to nikdo říkat nebude. Většina lidí si poklepe na čelo, nebo si dokonce odplivnou a půjdou dál se slovy - to je ale vůl. Není Vám to líto? Ono totiž tvořit kulturu je nesnadná věc, a ten, kdo míchá do sebe kulturu s politikou, je skutečně trouba. To skutečně tolik potřebujete peníze? To jsou Vaše dluhy natolik zásadní, že se chováte jako Bára Štěpánová? Nezlobte se na mě, ale to je trapné, a nikoliv in.
V tisku jsem četl, že jste vypustil jakýsi komentář ke smrti herce Jana Třísky a Květy Fialové a namíchal do tohoto i prezidenta Miloše Zemana. Máte pravdu v tom, že paní Fialová i pan Tříska byli autentičtí. Každý herec a umělec má svou autenticitu, avšak rovnítko mezi ně dát nelze. Pan Tříska sehrál bezpočet divadelních rolí i rolí ve filmu. Za vrchol jeho umění se dá označit dílo Radůz a Mahulena a Obecná škola a to je asi tak vše, co by stálo za řeč. V Československu se nijak zvlášť neprosadil a po emigraci z vlasti hrál v USA jen podřadné role. Jistě, měl své charisma, to se nedá popřít, ale to neuměl řádně využít. Květa Fialová byla paní herečka. Do svých rolí uměla dát i svou duši, a člověk kdyby nevěděl, že je to film či hra, tak by to mohl považovat za skutečné. Tak procítěný byl její projev. Ona procítěnost a duše v projevu řadí Květu Fialovou po bok takových velikánů, jakými byli třeba pan Smolík, Marvan, Burian, Kopecký, Menšík, Sovák, Kemr, Vinklář,Somr, Medřická, Růžičková, Hrušínský a mnoho dalších. Těchto kvalit však pan Tříska bohužel nikdy nedosáhl. Nutno poznamenat, že prakticky nikdo z uvedených velikánů československé kultury se nijak zvlášť nesnažil vměšovat do politiky - tedy krom zesnulého pana Hrušínského, který byl znechucen a unaven prací v politice. Pan Tříska politické inklinace měl. Byl to velký kámoš s jistým Václavem Havlem z mokré čtvrti, který zavedl naši zemi do područí germánů. V USA se pan Tříska asi styděl za své české jméno a původ, a dokonce se přejmenoval. To člověk, který je hrdý na svou vlast a národ, nikdy neudělá. To dělá zrádce a kolaborant. To se Vám líbí, pane Hrušínský?
Jan Tříska se po emigraci do USA přejmenoval na Hanse Splittra.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV