Safari podlehlo tvrdé komercionalizaci a stala se z ní kýčovitá atrakce pro snoby. Co se týče textilního průmyslu, který v naší oblasti zaměstnával značné množství lidí, tak z něho zbyly pouze fragmenty. Kdysi věhlasný podnik Tiba byl zlikvidován a jsem přesvědčen, že nikoliv díky značné konkurenci, ale díky tomu, že tato likvidace přinesla určitým kruhům značný prospěch. Po likvidaci Tiby fungovala v areálu bývalé Tiby 05 pod nádražím firma Dietfurt, která zaměstnávala cca 150 lidí. Dle mých informací pracovali lidé ve firmě Dietfurt pod vedením ředitele Simoniho rádi a byli velmi zklamáni, když došlo k tomu, že firma Dietfurt byla svým způsobem donucena svou výrobu přesunout do jiného města – myslím, že do Letohradu. Stalo se totiž to, že areál bývalé Tiby 05 byl na prodej. Byli dva hlavní zájemci: Juta zastoupená ing. Hlavatým a firma Dietfurt zastoupená panem Simonim. Areál bývalé Tiby získal nakonec pan ing. Hlavatý a firma Dietfurt musela odejít. Po krátkém čase – v době určitých odbytových a výrobních problémů Juty byl tento areál nabídnut Jutou firmě Dietfurt. No přiznejme si, že jen blázen by se stěhoval tam a zpět. To stojí značné prostředky. Nakonec si Juta tento areál ponechala a rekonstruovala jej. Pan ing. Hlavatý si pochvaloval, že zde vytvořil cca 50 nových pracovních míst. Jaksi pozapomněl uvést to, že předtím 150 pracovních míst bylo zničeno, což pro malé město, jako je Dvůr Králové byla značná rána.
Jako skutečný patriot bych se musel ptát sám sebe – co můj krok přinese lidem a městu? Myslím si, že v kontextu uvedeného nemůže být o nějakém patriotismu ani řeči, když mnoho lidí skončilo na dlažbě. V jednom z článků ing. Hlavatého jsem se dočetl, že za 10 let bylo do závodů ve Dvoře Králové n/L investováno 2.1mld korun, že bez těchto prostředků by nebylo možné udržet dnešních 1050 pracovních míst. Opravdu ušlechtilost sama. Nikde totiž ani zmínka o tom, že ony 2.1mld korun musel někdo vytvořit a to byli přeci dělníci Juty. Ti mají lví podíl na tom, že podnik mohl investovat. Byly to především královédvoráci, kdož tyto prostředky vytvořil. No, a že to vše bylo na úkor ostatních podniků Juty jako například Úpice, Turnov, Olomouc a další? V tomto bych nehledal ani tolik patriotismu, jako spíše účelovost. Dle mého názoru se jedná o koncentraci moci a ekonomické síly. Za ta léta působené na královédvorsku má ing. Hlavatý vytvořenou svou síť spolupracovníků a přátel, kteří mu jdou takříkajíc na ruku, což v nějaké Olomouci nemusí zdaleka platit a neplatí. Zesilování ekonomické moci má samozřejmě za následek také zesilování moci politické.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz