Velkostatkář Stefan ve skutečnosti není jen tak nějaký sedlák. Patří ke klíčovým postavám rusko-evropského zemědělství. Do Ruska přišel už jako student v roce 1989. Dnes mu patří půda o rozloze 250 tisíc hektarů, což je přibližně velikost Lucemburska nebo, chcete-li, polovina Vysočiny. Je jedním z největších velkostatkářů a vůbec největším producentem mléka v Evropě.
Stefan Dürr zná velmi dobře oba, respektive všechny tři světy: Rusko, Německo i Evropskou unii. V nynějším konfliktu, zvláště po západních sankcích uvalených na Rusko, se cítí jako dítě, jehož rodiče se rozvádějí. Žije ve Voroněži jen 100 km od Ukrajiny. Premiér Medveděv přijel obdivovat jeho práci, prezident Putin mu udělil ruské občanství a osobně se s ním dnes radí o sankcích Spojených států a Evropské unie.
Král evropského mléka
„Nynější politická situace je samozřejmě stresující i pro mě. Sám za sebe mohu říci, že je pro mě lepší starat se o krávy, než se plést do rozdělování světa. Žel bohu však musím,“ říká Stefan Dürr v rozhovoru pro německou televizi ZDF.
Stefan je původem zemědělec z německého Odenwaldu. V Rusku se prosadil, když začal s vylepšováním technologií pěstování a chovu. Zbohatl také na prodeji nových druhů osiv a zemědělských strojů. Peníze vložil zpátky do půdy a vybavení a záhy se stal největším producentem mléka v Evropě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: protiproud.cz