Ondřej Konrád: Body pro Gazdíka

18.07.2012 7:30 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

Možná mají ještě Pražané v paměti, jak loni v září pochodovalo městem několik set starostů na podporu novely, jíž prosazoval jejich zástupce ve sněmovně Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů a nezávislých, a předkládal vládě ministr financí Miroslav Kalousek.

Ondřej Konrád: Body pro Gazdíka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík

Šlo o změnu poměru přidělování peněz z rozpočtového určení daní: oproti dosavadnímu systému by menší obce získávaly více a poněkud by ubylo čtyřem největším městům, tedy Praze, Brnu, Ostravě a Plzni. 

Ty totiž dostávají víc než třikrát tolik co menší obce – tedy v poměru na počty obyvatel. Premiér tehdy demonstrantům slíbil, že vláda návrh vbrzku schválí, ale to se nestalo a hledal se nějaký kompromis, neboť ODS, tradičně ve velkých městech silná, měla výhrady a označovala Kalouskův návrh za „jánošíkovský“ – tedy bohatým brát a chudým dávat. Jmenovaná velkoměsta by totiž přišla celkem o pět miliard. Petr Nečas hovořil kupříkladu o variantách přidat menším z úspor v plánovaném gigantickém ekotendru, anebo nalézt prostředky z dotací či z šetření jednotlivých ministerstev. Ubírat jen tak velkoměstům ODS prostě nechtěla. 

Měsíce se pak rokovalo a řešení odkládaly různé jiné otázky, včetně hrozícího rozpadu koalice při štěpení klubu Věcí veřejných. Mezitím se také odsunul do nedohledna obří ekotendr, takže s financemi z něj nemohl premiér kalkulovat. TOP 09 vyčítala ODS, že hledání dohody brzdí, protože ve velkých městech působí jejich „kmotři“. Starostové a nezávislí, respektive v parlamentní politice za dva roky zdomácnělý Gazdík, šli ovšem za svým. Hnutí opakovalo, že snížení rozdílu ve financích je pro ně zásadní a připomínalo, že jde o součást vládního prohlášení. Uhájit dosavadní prostředky velkoměst premiér dost dobře nemohl, a tak přece jen přišel čas na koaliční kompromis.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Souhlasím s prezidentem Petrem Pavlem

19:19 Vladimír Ustyanovič: Souhlasím s prezidentem Petrem Pavlem

Dovolím si zabrousit do historie, kdy armádní generál v. v. Petr Pavel v roce 2019 prezentoval své n…