Ondřej Konrád: Ke vstupu do EP by Klaus ODS asi nepotřeboval

23.03.2013 22:00 | Zprávy

Účastníci bleskových anket na internetových stránkách tří předních českých deníků mají jasno – Václava Klause by do Evropského parlamentu nevolili. Z čehož se ovšem vyvozovat nic nedá. A třebaže je momentální postavení ex-prezidenta u veřejnosti pošramocené, hlavně kvůli novoroční amnestii, jeho případná kandidatura by rozhodně nebyla bez šancí.

Ondřej Konrád: Ke vstupu do EP by Klaus ODS asi nepotřeboval
Foto: Repro ČT
Popisek: Končící prezident Václav Klaus při rozhovoru v ČT

 

Ke Klausově euroskepsi má dost lidí blízko, a pokud účast při volbách do Bruselu viditelně nezesílí, stačilo by zřejmě, kdyby k urnám dorazili jeho neochvějní příznivci. Jinou věcí ovšem jsou očekávání, že Klaus v mnohahlavém plénu něco výrazněji ovlivní. I když si lze snadno představit, že by se v unijním parlamentu neztratil a dal by si záležet, aby byl slyšen a viděn. A víme také, že rád provokuje a je velmi zdatný diskutér. Britský europoslanec Andrew Duff, zastánce evropské integrace, nicméně řekl tento týden Hospodářským novinám, že by se v Bruselu Klausovy euroskeptické názory možná postupně mírnily.  
 
A dodejme ještě – v projevu na rozloučenou ex-prezident prohlásil, že napříště nehodlá zůstat pouhým divákem, a to působilo, jako by spíš myslel na domácí dění. Vzájemně se to nevylučuje, ale z europarlamentu je na tuzemskou scénu přece jen relativně daleko.   
 
Na zvěst o Klausově kandidatuře ihned zareagovala část politiků ODS. Šéf frakce občanských demokratů v europarlamentu Jan Zahradil se například domnívá, že by zakladatel strany měl figurovat na její kandidátce a on sám by mu na ní uvolnil prvou pozici. Čímž by se prý mohl Klausův vztah ke straně restartovat.  
 
Samozřejmě, pokud by na to došlo, Klaus by asi až druhé místo na kandidátce neakceptoval. Ale pokud bude uvažovat o vstupu na europarlamentní půdu, poměrně snadno by se obešel i bez ODS, jen s nějakou jednoúčelově založenou iniciativou za jeho zvolení. A nebylo by ani třeba vysokých nákladů na kampaň. Ex-prezidentovo jméno má stále silný zvuk a média by si ho zaručeně dostatečně všímala.  
 
Jinými slovy, Klaus potřebuje ODS asi méně než ona jeho. Ve volebních preferencích stále klesající strana, aktuálně až na čtvrté pozici s necelými devíti procenty, si od bližšího spojení s Klausem může skutečně slibovat otočku negativního trendu. Ale je to také dvojsečné: zvlášť někteří Klausovi nejvěrnější občanští demokraté jsou totiž nepochybně zdrojem úpadku voličské důvěryhodnosti.
 
A konec konců, čerstvý exprezident doposud sám zájem o Evropský parlament neprojevil. Třeba jen vypouštěním spekulační fámy vkládá pomyslný lakmusový papírek do zkumavky s tekutinou veřejného mínění. 

Publikováno se souhlasem vydavatele.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O českém národním obrození

12:27 Petr Hampl: O českém národním obrození

Denní glosy Petra Hampla.