Ondřej Konrád: Sobotka dostal pokutu za Babiše

04.06.2014 21:31 | Zprávy

Podle rozhodnutí úředníků z oddělení správního řízení v Praze 1 musí ministři před svým jmenováním předložit prezidentovi republiky negativní lustrační osvědčení. Takovým způsobem se dá vyložit pokuta, kterou udělili premiérovi Bohuslavu Sobotkovi za to, že hlavě státu navrhl jmenování Andreje Babiše ministrem financí.

Ondřej Konrád: Sobotka dostal pokutu za Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Jejich rozhodnutí zároveň neznamená, že by jeho působení v této funkci bylo nelegální a že by v ní měl neprodleně skončit. V neposlední řadě nejde o definitivní verdikt, proti kterému by se nešlo odvolat. Mimo jiné to neznamená, že názor úředníků na nutnost předkládání negativního lustračního osvědčení členů kabinetu je správný.  

Nahlédne-li člověk do tzv. lustračního zákona, nevyčte z něj striktně, že by to byla nutná povinnost pro výkon ministerské funkce. Předkládání osvědčení je spíše zažitá praxe, která bývá uplatňována při vstupu daného člověka do vlády. Jedinec mířící do takto vysokého postu by neměl mít problém s tím, aby vyžadovaný dokument předložil. Pochopitelně pod podmínkou, že jím může doložit, že se dle znění příslušného zákona nezapletl s komunistickou státní bezpečností.  

Andrej Babiš negativní lustrační osvědčení dodat nemohl. Bez jeho přítomnosti ve vládě by Sobotkův kabinet nevznikl. Miloš Zeman kvůli tomu upustil od zaběhnuté praxe a zmiňovaný dokument nepožadoval. Teoreticky by tak měl být potrestán přinejmenším stejně jako premiér. Podle ústavy to však není možné. Jak se v ní píše, prezidenta republiky nelze po dobu výkonu jeho funkce zadržet, trestně stíhat ani stíhat pro přestupek nebo jiný správní delikt. Proto ho úředníci pokutovat nemohli.  

Postihli pouze Bohuslava Sobotku. Jeho úřad ho obhajuje tím, že podle služebního zákona se povinnost předkládat lustrační osvědčení na ministry nevztahuje. Nedodali však podstatnou věc. Tento zákon byl sice přijat, ale za více než deset let nevstoupil v platnost.  

Zkrátka na to, zda jsou ministři před svým jmenováním povinni předkládat lustrační osvědčení, neexistuje jednoznačný právní názor. Autoritativně o tom může rozhodnout pouze pravomocný verdikt soudu. Tento spor tudíž nemůže vyřešit přestupkové řízení v Praze 1.  

Zároveň je třeba zdůraznit, že by k němu vůbec nedošlo, kdyby kvůli Andreji Babišovi nezměnil prezident republiky zaběhnuté zvyklosti a před jeho jmenováním trval na tom, aby zmiňovaný dokument doložil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Babiš , Sobotka , Hartman

autor: rozhlas.cz

Andrej Babiš byl položen dotaz

Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?

A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.