Ondřej Konrád: Vláda téměř pohromadě

05.07.2013 12:07

Za lidi druhé až třetí kategorie považuje doposud známé ministry Rusnokovy vlády někdejší premiér Vladimír Špidla v rozhovoru pro čtvrteční Hospodářské noviny. Nepochybně to podle něho ovšem nejsou žádní hlupáci a mají jistou kompetenci, ale přece jen nepatří k extralize. Do té ostatně neřadí Špidla ani samotného Rusnoka, jehož přitom kdysi přivedl k politice. Špidla je ovšem dlouhodobým kritikem Miloše Zemana, žádný div, že se dívá na vládu vznikající pod prezidentovým patronátem skrz prsty.

Ondřej Konrád: Vláda téměř pohromadě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Rusnok

Ta už je po dnešku takřka pohromadě, když do ní přibyli rektor Vysoké školy podnikání v Ostravě Jiří Cienciala na post šéfa resortu průmyslu a obchodu, bývalý generální inspektor Českých drah Zdeněk Žák na ministerstvo dopravy a Vlastimil Picek, který kývl na nabídku zůstat ministrem obrany a jako jediný z Nečasova týmu tedy nemusí vyklízet kancelář. Rusnokovi tudíž zbývá obsadit ještě ministerstvo životního prostředí a pak ovšem podstatný resort financí.

Respektovaní ekonomové se na něj zrovna nehrnou a premiér by některého patrně rád ulovil.

Dost možná nakonec přece jen sáhne po Janu Fischerovi, v časech řízení úřednické vlády dost populárního, který ale počátkem roku zažil zklamání, když se nedostal do druhého kola prezidentské volby a doposud se potýká s dluhy za nákladnou kampaň. Jaké jsou jeho vztahy s prezidentem těžko hádat. Několik měsíců s ním soupeřil o přízeň voličů, ale nakonec Zemana po jistém váhání podpořil ve finále. A o žádnou makroekonomickou hvězdu nejde. Příštího ministra financí navíc bude jeho předchůdce Miroslav Kalousek ze sněmovny torpédovat ze všech nemalých sil. Rusnok ovšem slibuje dokompletování kabinetu už na pondělí, ve středu má vládu prezident jmenovat a odklad by působil špatně. 

Rozpaky nad vládou zatím převažují, podle mnohých hlasů do ní přicházejí lidé, kteří momentálně nemají nic zajímavějšího, rozuměj lukrativnějšího, na práci, anebo ti, jež by se za normálních okolností tak vysoko nedostali. Nakonec ovšem mohou na ministerských postech zůstat poměrně dlouho. Vláda sice důvěru sněmovny skoro určitě nezíská, ale bude záležet na tom, koho pověří Zeman jejím vedením při druhém pokusu. Může to být klidně znovu Jiří Rusnok, který si ale na sestavování tentokrát vezme víc času a třeba se do vyjednávání pokusí vtáhnout parlamentní subjekty. Mezi něž bude zatím prezident dál vrážet klíny, zejména pokud jde o sociální demokraty. Ty se, jak to aspoň vypadá, snaží Zeman skoro rozštípnout ve dví. A posílit tak sebe i Stranu práv občanů. Jak už bylo v posledních dnech vícekrát řečeno, jde o hru riskantní. Ale Miloš Zeman v ní může aspoň do určité míry uspět a vyvolávat dojem, že je coby všelidově zvolený prezident hlavní politickou silou v zemi. Jaký efekt to pak ale vyvolá při volbách, o tom lze zatím jen dost mlhavě spekulovat.  

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rozhlas.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Evropská budoucnost a české vidle

21:35 Zbyněk Fiala: Evropská budoucnost a české vidle

NATO je na odpis, „zastaralé“, „po mozkové smrti“, zbyla z něj jen prodejna zbraní, a Evropská unie …