Ondřej Kosina: Japonsko hazarduje s důvěrou mezinárodního společenství

11.01.2014 16:28 | Zprávy

Návštěva japonského premiéra Šinzó Abeho v tokijské šintoistické svatyni Jasukuni 26. prosince 2013 vyvolala silné pobouření nejen v Číně, ale i v dalších zemích východní Asie, které byly během druhé světové války okupovány militaristickým císařským režimem, blízkým spojencem nacistického Německa a fašistické Itálie. Zvěrstva japonských okupantů v Číně, Koreji i v jihovýchodní Asii nejsou zapomenuta a občané i vlády těchto zemí oprávněně interpretují takové kroky japonských vrcholných představitelů jako provokaci a urážku všech obětí a pozůstalých.

Ondřej Kosina: Japonsko hazarduje s důvěrou mezinárodního společenství
Foto: red
Popisek: Japonská vlajka

Jasukuni jako symbol japonského militarismu

Svatyně Jasukuni byla založena v roce 1869 a je zasvěcena vojákům i civilistům padlým v boji za japonského císaře. Mezi nimi je však i čtrnáct válečných zločinců z doby druhé světové války resp. druhé čínsko-japonské války v letech 1937 – 1945. Jedním z nich je Iwane Matsui odpovědný za masakr v Nankingu v roce 1937, během kterého bylo zavražděno více než 300 000 Číňanů. Dalším je válečný premiér a generál Hideki Tódžó, jenž byl přímo odpovědný za útok na Pearl Harbor v roce 1941. Sousední země proto vnímají návštěvy japonských politiků v této svatyni jako oslavu imperialismu, kolonialismu a nacionalismu a také jako projev souhlasu s postupem Japonska ve třicátých a čtyřicátých letech dvacátého století. Některé muzejní expozice přímo oslavují japonský militarismus, přičemž válečné zločiny zcela zamlčují. Šinzó Abe, jenž do svatyně pravidelně posílá obětní dary, přitom není prvním japonským premiérem, který do Jasukuni zavítal. Jeho předchůdce Džuničiró Koizumi ji navštívil opakovaně, čímž způsobil značné ochlazení diplomatických vztahů mezi Japonskem a Čínskou lidovou republikou, která je důležitým obchodním partnerem „země vycházejícího slunce“. Je v zájmu obou států udržovat korektní vztahy, ale takové provokace je významně ohrožují.

Znepokojení v Pekingu a v Soulu

Akt japonského premiéra – kromě mnoha vrcholných čínských představitelů – odsoudil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun a jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje, která prohlásila, že Tokio a Soul by měly usilovat o mírovou spolupráci místo prohlubování nedůvěry a otevírání starých ran. Jihokorejské ministerstvo zahraničí označilo provokativní krok japonského premiéra za překážku mírové kooperace v regionu. Připomeňme, že Korea byla Japonci okupována v letech 1910 – 1945.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Vzdělání vůdců

15:57 Jan Campbell: Vzdělání vůdců

Na Západě a na Východě se výchovné a vzdělávací filozofie, praktiky a obsahy výrazně liší.