Ondřej Kosina: Mohutná vlna solidarity s Řeckem v Latinské Americe

08.07.2015 18:57

Latinskou Ameriku ovládla vlna solidarity s Řeckem, která nejvíce rezonuje ve Venezuele a na Kubě. Jižní část amerického kontinentu má rovněž bohaté zkušenosti s „pomocí“ MMF a neoliberálními reformami z konce 20. století, které vedly k prudkému nárůstu chudoby a poklesu životní úrovně.

Ondřej Kosina: Mohutná vlna solidarity s Řeckem v Latinské Americe
Foto: Archiv Ondřeje Kosiny
Popisek: Ondřej Kosina

Od ledna, kdy se SYRIZA dostala v Řecku k moci, udržují Caracas a Atény velmi intenzivní vztahy. Premiér Alexis Tsipras často cituje zesnulého Huga Cháveze jako zdroj inspirace a obdivu. Venezuelský prezident Nicolás Maduro vzkázal do Atén, že „cestou vpřed je zlomit okovy mezinárodního finančního kapitálu a MMF“ a pogratuloval Řekům k výsledkům referenda, ve kterém odmítli podmínky věřitelů k další „pomoci“, přičemž toto referendum považuje i za vítězství Latinské Ameriky. Během oslav venezuelského státního svátku Dne nezávislosti za přítomnosti řeckého velvyslance Maduro prohlásil: „Řecko dalo světu lekci a řeklo finančním teroristům a evropským elitám, že se nebude plazit po kolenou…“ Tento projev interpretoval opoziční pravicový tisk jako důkaz, že Maduro vede zemi po vzoru Řecka také k bankrotu.

Jako alternativu brutálních úsporných opatření z dílny Trojky Maduro zmínil latinskoamerický projekt regionálního rozvoje v čele s Venezuelou, kde programy jako PetroCaribe – na rozdíl od evropského neoliberalismu – podporují pokrok a vzájemnou solidaritu zemí po staletí decimovaných kolonialismem a imperialismem. Venezuela v minulosti nezištně pomohla mnoha sesterským latinskoamerickým zemím v nouzi – stačí vzpomenout státní bankrot Argentiny v roce 2002 nebo dlouhodobou rozvojovou pomoc Kubě.

K výsledku referenda gratuloval premiéru Tsiprasovi v osobním dopise z 6. července i bývalý kubánský revoluční vůdce Fidel Castro. V úvodu dopisu nejprve zmínil, že Řecko je na Kubě velmi populární díky své slavné kultuře, filozofii, umění a historii, a to nejen antické ale i moderní, kdy Řekové za druhé světové války statečně bojovali proti nacistické okupaci. Tsiprasovi vyjádřil důvěru a popřál mu mnoho úspěchů. 

Současná situace Řecka je v lecčems podobná situaci některých zemí Latinské Ameriky v osmdesátých a devadesátých letech. Radikálně levicové vlády se zde zrodily právě v reakci na dluhovou krizi a následné neoliberální experimenty a politiku škrtů v režii pravicových vlád, které způsobily prudký nárůst chudoby, polarizaci společnosti a pokles životní úrovně. Hugo Chávez byl zvolen prezidentem v roce 1998 po dekádě tvrdých a nepopulárních ekonomických opatření vnucených Venezuele MMF. Chávez slíbil vybudovat ekonomiku na principu sociální spravedlnosti a otevřít politický systém přímé občanské angažovanosti. Bolívarovská ústava byla schválena referendem v roce 1999 a bezprostředně poté došlo k rozkolu mezi Venezuelou a finančními institucemi v čele s MMF. 

Zdroje:  

http://venezuelanalysis.com/
http://www.juventudrebelde.cu/cuba/2015-07-06/carta-de-fidel-a-alexis-tsipras-primer-ministro-de-grecia
https://cs.wikipedia.org/wiki/Petrocaribe

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…