Ondřej Macura: Řidiči se vymlouvají na osobu blízkou, Bohuslav Sobotka na své "předchůdce"

03.12.2011 16:21

Stalo se to už několikrát.

Ondřej Macura: Řidiči se vymlouvají na osobu blízkou, Bohuslav Sobotka na své "předchůdce"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka
reklama

Jakmile se v ČSSD narazí na problém, který se stal v době, než se Bohuslav Sobotka ujal vedení strany, zpravidla se to svádí na duo Paroubek-Tvrdík. "Já nic, já muzikant," jakoby říkal Bohuslav Sobotka, který byl v té době "pouhým" statutárním místopředsedou strany - tedy jejím mužem číslo 2. Nejinak tomu bylo i včera, kdy se zjistilo, že ČSSD používá své logo neoprávněně a musí se vrátit k jedné z předchozích variant. Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci s naprostým klidem prohlásil, že celou věc "zanedbali" jeho "předchůdci". Že byl tehdy statutárním místopředsedou jakýsi Bohuslav Sobotka, o tom ani slovo. Jak to ale bylo doopravdy? Kdo je vlastně předchůdcem Bohuslava Sobotky? A došlo vůbec k nějakému zanedbání?

V roce 2007 - po změně některých parametrů stranického loga - uložil ústřední tajemník ČSSD právníkům strany úkol ověřit na Úřadu průmyslového vlastnictví, zda je registrace loga nutná či nikoliv. Stanovisko právníků znělo, že se o nové logo nejedná, ale pouze o modifikaci loga starého se shodnými hlavními prvky a že registrace není potřeba či dokonce ani možná. Toto právní stanovisko bylo následně předloženo Politickému grémiu ČSSD, Předsednictvu ČSSD a ÚVV ČSSD. Všechny tyto orgány tuto pozici schválily. Ze strany ústředního tajemníka strany Jiřího Havlíčka, kterého Bohuslav Sobotka také označil za jednoho z "viníků", tedy evidentně k žádnému zanedbání nedošlo.

Bohuslav Sobotka byl v té době jakožto 1. místopředseda strany neodmyslitelnou součástí všech tří vysokých stranických orgánů a byl na všech těchto třech jednáních i přítomen. Kritika z jeho strany o předchůdcích a zanedbání by tedy byla pochopitelná jen v jediném případě - a totiž, kdyby ji Bohuslav Sobotka se stejnou vervou, jako na tiskových konferencích, přednášel i sám sobě svému odrazu v zrcadle - tedy svému předchůdci, který se na zanedbání, o kterém hovoří, jako muž číslo 2 ve straně zákonitě musel podílet.

Bohuslav Sobotka totiž zřejmě už zapomněl, že jeho předchůdcem je prakticky on sám. Ale nejen to. Statutárním místopředsedou byl zvolen již v roce 2005, tedy mnohem dříve, než se ve vedení strany objevil jím často zmiňovaný předchůdce Jiří Paroubek. Je tedy otázkou, zda jsou předchůdci Bohuslava Sobotky opravdu jeho předchůdci nebo spíš jeho následníci. Toto by si měl současný předseda ČSSD uvědomit namísto alibistických výmluv á la "osoba blízká".

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vasevec.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: V krizovém roce 2020 pokračoval růst mezd

21:04 Štěpán Křeček: V krizovém roce 2020 pokračoval růst mezd

„Mzdy v loňském roce mírně vzrostly, přestože ekonomika zažila dramatický propad. K růstu mezd přisp…