Ondřej Mrázek: Trapas Člověka v tísni

31.01.2014 7:31 | Zprávy

Se zlou se potázali aktivisté z české nevládní dobročinné organizace Člověk v tísni, když jen několik dní před zahájením olympiády v Soči vypustili do mediálního prostoru klip, jehož cílem je diskreditovat nastávající sportovní svátek.

Ondřej Mrázek: Trapas Člověka v tísni
Foto: RussianMind
Popisek: Staronový ruský prezident Vladimir Putin

Na jejich mediální návnadu, kterou chtěli vyburcovat českou veřejnost k nové vlně rusofobie, jim čeští čtenáři a diváci překvapivě neskočili. Klip, přesycený klišé z oblasti prvoplánové ideologické propagandy, vyvolal právě opačné reakce, než jeho autoři očekávali: ostrou kritiku jeho autorů a volání po odpolitizování olympiády.

Krátké video, v němž dvojník ruského prezidenta Putina otřesnou angličtinou s přehrávaným ruským přízvukem, s cynickým úšklebkem říká: „Tady, v Rusku, máme hodně sportovních disciplín. Některé jsou hlučné, některé jsou vzrušující. A při některých dokonce teče krev." Přitom běží záběry stylizované scénky bití demonstranta, novináře a dvou líbajících se mužů. „Ale nebojte, tyhle disciplíny vám na olympiádě ukazovat nebudeme," pokračuje Putinův dvojník a s ďábelským výrazem ve zlostí znetvořené tváři sfoukne pochodeň symbolizující lidská práva.

Nic proti boji za lidská práva, bylo by chybné a zbabělé zlehčovat jejich závažné porušování, k němuž v Rusku dochází. Je bezesporu potřebné na ně neustále poukazovat a kritizovat je, ovšem v celosvětovém kontextu, nikoli pouze výběrově, tam, kde je to v dané zemi politicky korektní. To ovšem české nevládní organizace Člověk v tísni nedělá a měří dvojím metrem tak okatě, že ji to v očích české veřejnosti diskredituje. Bije na poplach proti nedemokratickým praktikám v Rusku, Bělorusku, Severní Koreji, na Kubě a v Číně, přičemž zvěrstva páchaná v Iráku, Afghanistánu, na Quantanámu, v USA nebo v Evropě ji nechávají zcela chladnou.

Mnohé z příkladů porušování lidských práv v Rusku, označených v klipu jako „utajované ruské olympijské discipliny“, například „zneužívání migrantů“ a jejich „rychlé vystěhovávání“ by přitom stejně dobře mohla kritizovat i v mnohých státech Evropské unie nebo USA. Problematika, „šikany homosexuálů“, což je další „utajovaná disciplina“, by si zase jistě zasloužila pozornost i třeba v americkém Texasu. To ale Člověk v tísni neřeší.
 Prvoplánový klip proto v internetových diskuzích pod články zaslouženě vyvolal ostrou kritiku nepokrytě proamerické propagandy, dělané „proti naší vůli a za naše peníze i za peníze EU“ a odhalil pravou tvář organizace, která dlouhodobě zneužívá záminku humanitární pomoci k zištným politickým cílům.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Mrázek - profil

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…