Otevřený dopis děkanovi Fakulty veterinárního lékařství: Vraťte nám naši školu

17.10.2017 21:37

Vraťte nám školu, kde se studenti bojí u zkoušek vyhození kvůli nevědomosti, a ne z nedostatečné loajality k vedení.

Otevřený dopis děkanovi Fakulty veterinárního lékařství: Vraťte nám naši školu
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Pane děkane, profesore Nečasi,

tímto dopisem apelujeme na Vás jako na vedoucího představitele Veterinární fakulty, abyste zvážil své další setrvání ve funkci nebo případnou kandidaturu na post rektora Veterinární a farmaceutické univerzity. Během Vašeho děkanského období opustili FVL tito lidé: doc. Drábek, dr. J. Bernardy, dr. S. Odehnalová, dr. T. Baňoch, prof. Rudolf Dvořák, doc. Pavlata, doc. Pechová, dr. D. Antoš, dr. L. Antošová, dr. E. Lokajová, dr. A. Podhorský, dr. T. Husáková, dr. R. Husník, dr. A. Panev, dr. J. Müller, dr. Z. Dvořák, doc. A. Vinkler, prof. M. Lopatářová, dr. Z. Jan, ing. H. Ševelová, dr. D. Musilová, dr. S. Šlosárková, dr. K. Holičková, dr. E. Zvonareva, dr. P. Fleischer, doc. B. Bezděková, dr. Z. Žert, dr. S. Pejřilová, dr. L. Landa, dr. S. Kovaříková, doc. M. Vlašín, dr. J. Konvalinová, dr. S. Malá, dr. L. Taras, dr. K. Hauptmann, dr. A. Hrdá, dr. D. Honzák, dr. M. Stegmann, dr. Z. Svobodová, dr. I. Hájek, dr. P. Fleischer a řada dalších. Mnoho z těchto lidí mělo více než 5 let praxe v oboru a někteří z nich byli diplomovaní evropští specialisté. Na jejich místa nastoupili čerství absolventi FVL, kterých si sice velice vážíme, ale přesto zbavovat se odborníků správné není.

Jejich odchodem došlo nejen k výraznému zhoršení kvality výuky, ale také k nutnému sdružování ústavů. Situace se začíná podobat dobám v hlubokém komunismu, kdy nebyl dostatek prověřených profesorů, a tak se musely katedry a ústavy sdružit do stanoveného počtu. Tento krok vedl k zániku např. kliniky přežvýkavců, která byla nesmírně cenná svojí jedinečností nejen jako referenční pracoviště pro veterináře v praxi, ale zejména pro praktickou výuku.

Svým působením jste zasel strach na akademickou půdu, která byla vždy vyhlášená svým přátelským prostředím. Nyní se studenti i akademičtí pracovníci bojí o svá místa a jakkoliv se ohradit proti nespravedlnostem, které se kolem nich dějí. Studenti si navzájem nevěří, protože si přejí dostudovat svoji vysněnou školu a nechtějí zahodit dlouhá léta svého studia. Studentům je vyhrožováno, existují opodstatněné domněnky, že jsou brány úplatky při zkouškách, a jsou vyhazováni i v závěru svého šestiletého studia proto, že si dovolili ukázat nevoli vůči momentálnímu vedení školy nebo loajalitu nesprávným lidem.

Během svého funkčního období jste Vy a Vámi nasazení vedoucí klinik opakovaně odmítli možnost přednášek zahraničních špičkových speakerů, které by mohly výrazně pozvednout kvalitu výuky. Současně jste z personálních důvodů zrušil velkou část praktické výuky a zaměnil ji za čistě teoretickou.

V důsledku Vašich personálních kroků na klinikách došlo k tomu, že VFU ztrácí statut referenčního pracoviště pro kliniky v terénu. To, že studenti, budoucí veterináři, vyrůstají v takovém prostředí, vrhá před veřejností špatné světlo nejen na fakultu, ale také na celou naši profesi.

Za vašeho působení byly zpřetrhány vztahy s Komorou veterinárních lékařů ČR a ČAVLMZ, počínaje ukončením pronájmu sídla KVL a konče znemožněním pořádání vzdělávacích akcí na půdě VFU.

Prosím, vraťte nám naši školu, do které jsme se mohli těšit a ne se neustále ohlížet přes rameno a bát se zítřka. Vraťte nám školu, kde se studenti bojí u zkoušek vyhození kvůli nevědomosti, a ne z nedostatečné loajality k vedení. Vraťte nám školu, o kterou bychom se mohli opřít i po obdržení titulu, jako o pracoviště plné odborníků a ochotné kdykoliv pomoci.

Děkujeme

Otevřený dopis můžete podepsat ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivo Valenta: Necháme děti mrznout ve školách kvůli špatným rozhodnutím politiků?

19:48 Ivo Valenta: Necháme děti mrznout ve školách kvůli špatným rozhodnutím politiků?

Komentář na facebookovém profilu k vládnímu návrhu energetických úspor.