P. C. Roberts: Americký dolar končí

25.05.2023 15:57 | Komentář

Jste připraveni na vysokou inflaci a pád životní úrovně?

P. C. Roberts: Americký dolar končí
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Paul Craig Roberts

Od 2. světové války se americké panství nad téměř celým světem odvíjelo od faktu, že dolar byl rezervní měnou, drženou a používanou centrálními bankami namísto zlata. A jelikož byl tedy dolar měnou, které se používalo k vyrovnávání účtů v mezinárodním obchodu, každá země po dolarech prahla. Vysoká poptávka po nich byla tedy zajištěna a dolary se využívaly ke krytí vysokého amerického rozpočtu i ke krytí amerických obchodních deficitů. Coby světová rezervní měna umožnily tedy dolary Spojeným státům platit své účty tak, že si potřebná množství dolarů prostě vytiskly.

V posledních letech však washingtonské zneužívání finanční moci USA, jako jsou sankce proti Rusku i dalším zemím, stejně jako krádeže rezerv ruské centrální banky poučily svět, že Washington využívá systém, založený na dolarech, pro nátlakové účely. A zvláště pak ty, které jiným zemím znemožňují provádět nezávislou zahraniční, hospodářskou a obchodní politiku. V důsledku toho, jak vysvětluje Pepe Escobar, se svět stále rychleji odklání od používání dolaru jako rezervní měny.

Anketa

Jste spokojeni se způsobem, jakým Petr Pavel vykonává úřad prezidenta? (Ptáme se od 23.5.2023)

3%
95%
hlasovalo: 20370 lidí

Či řečeno jinak: poptávka po dolarech klesá, ale nikoli jejich nabídka. Ta exploduje. Rozpočtové deficity dosahují biliony dolarů, zatímco federální rezervní systém snižuje ekonomický růst i daňovou základnu, takže růst obchodního deficitu USA nelze zastavit. Rozhodnutí o vývozu americké výroby do zámoří bylo rozhodnutím, které americkou ekonomiku vede ke krachu.

Zboží, které Apple, Nike, Levi a všechny další firmy vyrábějí v Číně a v Asii, se totiž v momentu, kdy vstupuje na americký trh, stává položkou amerického dovozu. A USA, poté co vyvezly svůj zpracovatelský průmysl do zámoří, trpí nyní v důsledku této praxe nedostatkem zboží pro vývoz, nezbytný pro to, aby svůj stále rostoucí obchodní deficit dokázaly pokrýt. Což znamená, že nabídka dolarů se zvyšuje, ale zahraniční poptávka po nich klesá. Důsledkem pak je pokles směnné hodnoty dolaru, což znamená růst dovozních cen a inflaci.

Tohle je budoucnost Ameriky, a to nikoli v časovém rozpětí desetiletí. Před tímto vývojem jsem roky varoval, ale prostituující se americká média o skutečnostech, nevyhovujících oficiálním narativům, z nichž každý je lež, zásadně neinformují. USA sice mohou stávající situaci ještě nějakou dobu přetrpět tím, že japonské, evropské a britské centrální banky vytisknou své měny, za které budou moci dolary zakoupit, čímž jejich pokles na chvíli ztlumí. Ovšem za tu cenu, že hodnota těchto obětujících se měn bude ve srovnání s měnami mimo dolarový systém taktéž klesat.

Či řečeno jinak: Bída dolaru se rozšíří po celém západním impériu. Wall Street, chamtiví korporátní manažeři, správní rady a nekompetentní politici ve Washingtonu přesunuli americkou výrobu do zámoří, a tím učinili Ameriku závislou na dovozu. Čímž jako světovou rezervní měnu zničili dolar a vůči jiným měnám jej odsoudili k devalvaci. Což ve svých důsledcích moc USA rozvrátí.

(přeložil Lubomír Man)

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: O využití umělé inteligence

15:13 Bohdan Babinec: O využití umělé inteligence

Často se lidé chtějí umělé inteligence ptát na budoucnost lidstva. Poslechněte si můj skromný názor …