Paul Mason: Corbynova první vyhraná bitva proti vládnoucí elitě

18.07.2017 9:49 | Zprávy

Italský marxistický filosof a politik Antonio Gramchi proslul tvrzením o levici bojující proti zdravému rozumu a nyní britská labour party musí stejně bojovat s tvrzením, že Corbyn nemůže nikdy zvítězit podle logiky zdravého rozumu politiky. Dokonce to tvrdí i jeho elitní spolustraníci z parlamentu.

Paul Mason: Corbynova první vyhraná bitva proti vládnoucí elitě
Foto: archív autora
Popisek: Jeremy Corbyn

Jak zastavit Jeremyho Corbyna? K tomu je ochotná britská elita zapomenout na Brexit – přistoupí na odstup z tvrdé varianty Brexitu a přinejhorším jako celek jej odmítne. To jsou způsoby a floskule, kterými v současnosti plní politici a novináři britská média.

Elitám jde o jasnou logickou rovnici: Referendum o Brexitu uvolní cestu thatcherismu 2.0, což představuje zavedení sazby daní z příjmů právnických osob na stejné úrovni jako je tomu například v Irsku. Znamená to okleštění lidských práv a verbálně působit na masy jako to bylo za dob války o Falklandy s tím rozdílem, že nepřítelem je tentokrát Brusel. Navíc, všichni odpůrci tvrdého Brexitu by byli označení za vnitřního nepřítele.

Zdravé politické logice - thatcherismu 2.0 může však zabránit Corbyn v pozici premiéra. To je pravý a hlavní důvod zoufalého úsilí britské elity v hledání východiska. Nyní dochází k tomu, že dráždivý květnový odér nacionalismu má nahradit jako aspoň určitý kompromis – asi jako jemné pomazání po tváří kolínskou.

Labour party se přitom nesnažila během předvolební kampaně provokovat a strašit Karlem Marxem. Existuje však někdo jiný - marxista a italský komunistický vůdce Antonio Gramsci (zahynul ve fašistickém vězení v roce 1937), který nabízí vysvětlení Corbynova úspěchu. Gramsci totiž jako jeden z mála pochopil, jaké má být postavení levice ve zralé demokracii a našel způsob, jak ji dovést k vítězství.

Zdravý politický rozum je naruby

Pohledem na několik týdnů zpět analyzujeme sérii nenadálých obratů v politice. První průzkumy veřejného míněn dávaly labouristům 25 procent a oni naopak získali až 40 procent hlasů. Dále dochází k šíření vnitřního stranického manifestu, který vyvolá řadu otázek, diskuzí a Corbyn se rázem stává populární osobností Velké Británie. Dochází k teroristickým útokům, ale namísto posílení konzervativců dochází k jejich oslabení. Přestože na poslední chvíli z kampaně je pro nemoc odvolaná stínová ministryně vnitra Diane Abbottová, získává tato zajímavá politička 30 tisíc hlasů. I přes elitní labouristické poslance, kteří se nepostavili na stranu Corbyna (vede s nimi neustálý boj) a sýčkovali , že „Corbyn nemůže vyhrát“, labour party dostává deset procent hlasů navrch.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

15:16 Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

Přečetl jsem si článek europoslance Zdechovského, ve kterém žádá eurokomisařku Leyenovou o zákaz sov…