Pavel Foltán: Umělá „inteligence“ versus přirozená blbost?

10.04.2025 8:09 | Komentář
autor: PV

„Globalizačně totalitní hra na tzv. umělou „inteligenci“ je hodně nepovedená snaha o pandektní tunelizaci autorských práv. Dlouhodobě připravovaná, sofistikovaná, velmi dobře organizovaná, propracovaná odshora dolů a zpět, a stejně krytá TUNELIZACE AUTORSKÝCH PRÁV.“ Tolik velmi stručně z vox populi.

Pavel Foltán: Umělá „inteligence“ versus přirozená blbost?
Foto: Jarka Foltánová
Popisek: JUDr. Pavel Foltán je český právník, spisovatel, novinář a vysokoškolský učitel, od roku 2018 člen Rady České tiskové kanceláře

A dál? Inu – zkusme jen tak cvičně, věcně a krátce tuhle tezi zohlednit. A jen tak letmo a polopaticky – pro příklad (i bez ohledu na aktuální techtle mechtle např. nejen té US justice & spol. struktur): 

Celá ta slavná tzv. umělá inteligence je marketingová fikce, spíš nepovedená, než povedená (marketingově politicky a zpět, o technologii tu v tomhle směru teď nejde; tedy momentálně). A proč? Inu, tak např. i proto, že globál byznys v oblasti oborů IT (kompletně/komplexně) už delší dobu stagnuje, v tom lepším případě, jinak je už delší dobu v krizi. Podobně jako i ostatní oblasti a obory industriálního byznysu & spol. Ti globál velkovýrobci v podstatě už nemají globál spotřebitelům co nabídnout. A s největší námahou (a velmi draze = dráž, než bude jejich zisk) to ubrzdí nanejvýš pár let. A i tohle se jim už dlouho nevyplácí. A tak zkoušejí další různá šidítka. AI? ÍÁ! No a „nemliš tosamý“ se děje i v politice. V jejím globál totál i lokál politmarketingu. 

A teď tedy k jádru pudla – tedy k oné technologii (jak AI/ÍÁ, tak i k techno „an sich“): 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Aktivista Pavel - někdy analýzy vyžaduje, jindy nepotřebuje

13:28 Ladislav Jakl: Aktivista Pavel - někdy analýzy vyžaduje, jindy nepotřebuje

Máme prý konzervativního prezidenta republiky. Nebo by se to aspoň některému pozorovateli mohlo zdát…