Pavel Kalenda: Otevřený dopis Karlu Janečkovi

17.12.2022 10:31 | Komentář

Nejsem sice statistik, ale mám s ní v rámci své profese (seismolog) velké zkušenosti. Chci Vám proto popsat svůj pohled na proces "ověřování" podpisů pod petičními nebo prezidentskými archy.

Pavel Kalenda: Otevřený dopis Karlu Janečkovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Janeček

První pochybení tohoto obskurního systému vidím v tom, že není vůbec jasné, jakým způsobem došlo k homogenizaci podpisových archů a jak byl vybrán "zkušební" vzorek. Jsem totiž přesvědčen o tom, že minimálně v tomto případě došlo k podvržení (nebo alespoň ke snaze o podvržení) několika podpisových archů a pak by nebylo nemožné vybrat "náhodný" vzorek právě z těchto archů. Jsem taky přesvědčen (na základě zveřejněné statistiky), že chybovost v podpisech a ztotožnění je extrémní, neodpovídající naší populaci. Žádný jiný kandidát za posledních 6 let neměl tak velkou chybovost v podpisech. Toto je důkazem o podvrhu nebo alespoň o zfalšování způsobu "ztotožňování". 

Druhé pochybení vidím ve způsobu určení "platných" podpisů tím, že se testuje zkušební vzorek a na jeho základě se stanovuje počet "platných" podpisů v celém souboru podpisových archů. Protože každé rozdělení původního souboru na podsoubory má svou chybovost, musí se počet "platných" podpisů, pokud se tedy počítá pomocí náhodného výběru o rozsahu cca 10% z celku, určit ne jako x/N * M, kde x je počet chybných podpisů v podsouboru o velikosti N z celého souboru o velikosti M, ale (x - 2 sigma)/N *M, kde sigma je směrodatná odchylka v chybovosti určení chybných podpisů x. Karlu Janečkovi chybělo v "prvním průzkumu" na MV cca 2000 podpisů ze 72000. Kdyby chybovost určení neplatných podpisů nebyla cca 33%, ale 33+-3%, pak by se neodmítlo cca 17900 podpisů, ale jen cca 15000, což by na postup mezi prezidentské kandidáty stačilo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…