Pavel M. Josífek: Je třeba iniciovat opravu "chybné” podoby současného státního znaku

10.07.2014 12:56

Otevřený dopis JUDr. Michalu Haškovi, hejtmanovi Jihomoravského kraje.

Pavel M. Josífek: Je třeba iniciovat opravu "chybné” podoby současného státního znaku
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pochod Moravanů v Brně

Vážený pane hejtmane!

Zdravím Vás a dovoluji si touto veřejnou cestou reagovat na Vaše stanovisko (dopis) ze dne 27. 6. 2014 (viz obr. v příl.) a téměř identický internetový článek Jihomoravského kraje v Parlamentních listech ze dne 7. 7. 2014 k problematice "moravské" vlajky a především její podoby, proklamované a šířené Moravskou národní obcí (a používané politickou Stranou Moravané), vyvěšované s Vaším souhlasem na budově Jihomoravského krajského úřadu.

Musíte mi, prosím, odpustit, ale nemohu než podotknout, že politici by po mém soudu měli raději dějiny tvořit, než se je snažit popisovat a interpretovat. Z historie totiž zcela bezpečně víme, že znakem (erbem) Moravy byla nejméně od pol. 13. století až do 3. 11. 1915 oficiálně a nepřetržitě orlice stříbrno-červeně šachovaná! Tedy Vámi citovaný sněmovní návrh ze 14. 9. 1848 o podržení “dosavadního erbu” v podobě tam uvedené, je v samém základu mylný a de iure nerealizovaný. Viz fakta v expertizách všech historiků (heraldiků a vexilologů)!

Závěrečný odstavec Vašeho dopisu však skutečně je "jádrem" celého současného "problému", na němž Moravská národní obec, hlavní šiřitel "své" představy vlajky, staví svou tzv. vlajkovou iniciativu. Nazývá ji dokonce "občanskou vlajkou", aniž by o ní občané skutečně relevantně rozhodli.

V podstatě je tedy nyní jediné možné (správné?) řešení a to iniciovat, z pozice Vás hejtmana (hejtmanů?) z Moravy a dalších našich politiků a veřejných činitelů, opravu "chybné" (prvorepublikově i porevolučně platné) podoby našeho současného velkého státního znaku (a odtud i znaků "moravských" krajů), protože nerespektuje provedení zlato-červeně šachované moravské orlice a zemských barev, tak, jak (část) moravské (vícenárodnostní) politické reprezentace od roku 1848 (skutečně) požadovala, a jak toho ve válečných letech 1915-1918 nakonec dosáhla, což ve svém dopise citujete.

Ostatně nejen Moravská národní obec ve svých textech upozorňuje na tuto "chybnou" podobu moravské orlice (po roce 1918 a 1989) v našem státním znaku. To pak "brání" současnému nekoliznímu užívání "zemských" barev a vlajky, a vyvolává nekonečné spory a diskuze, na něž jsou lidé na Moravě citliví.

Vážený pane hejtmane, jste ochoten být iniciátorem této legislativní změny zákona o státních symbolech? Nic tomu nebrání. Odborně Vám může být garantem např. pan doc. JUDr. Bíly a další právní historici, kteří se tématu věnovali a mají je zpracované (připravené). Poslední slovo tak budou mít naši volení reprezentanti - zákonodárci (z Čech, Moravy a Slezska) a všichni přizvaní experti (nejenom právníci, ale především historici), což přispěje k definitivnímu a jednoznačnému řešení či rozuzlení.

Děkuji Vám

Pavel M. Josífek, Za Moravu, o.s., jednatel

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.czTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Pikora: Mzdovou a cenovou spirálu přibrzdí tvrdá měnová politika a především vládní škrty

15:57 Vladimír Pikora: Mzdovou a cenovou spirálu přibrzdí tvrdá měnová politika a především vládní škrty

Český statistický úřad uvedl, že v 1. čtvrtletí 2023 vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda …