Pavel Strunz: Seno - sláma

06.09.2012 21:23

Milí předškoláci, drazí žáci, studenti a koneckonců i vážení poškoláci. Rád bych uvedl na pravou míru jednu vědomost, kterou jste získali už v jeslích, nejpozději však ve školce. Totiž kde je vpravo a kde je vlevo. Budete možná překvapeni, ale je to jinak, než vám říkala paní učitelka nebo rodiče. Vpravo není vždycky vpravo a vlevo není pokaždé vlevo. Od nynějška budeme proto používat místo omšelého „pravá – levá“ osvědčenou vojenskou terminologii „seno – sláma“. Nebo „sláma – seno“, vždyť je to jedno.

Pavel Strunz: Seno - sláma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

 

Co mne vede k této změně názvosloví? No přece to, aby se poslanci necítili dotčeni, když je někdo (podle nich třeba nespravedlivě) označí buď za pravici nebo naopak za levici. Je v tom totiž zmatek. Kdo se pečlivě dívá na televizi či čte noviny o tomto závažném problému velice dobře ví. Moderní a neutrální „seno – sláma“ by to vyřešilo - nemůže nikoho urazit a není zašroubováno nepřekonatelně hluboko v mozkových závitech voličů. 
 
 Ano, není přece možné v televizi říkat, že levicový poslanec kritizuje pravicovou vládu za nesnižování daně z benzínu (viz poslanec Urban v ČT). Ale už je možné v pohodě říci, že „poslanec za seno kritizuje slaměnou vládu za vysokou daň z benzínu“. To jde, zní to bezbarvě a příznivci ani jednoho z táborů nemohou nic namítat. 
 
 Stejně tak nezní logicky, že levicí ovládaný Senát vrací většinově pravicové Sněmovně zákon o zvyšování daně z přidané hodnoty. Naopak věty typu „Senný Senát vrací slámou ovládané Sněmovně zákon o zvyšování DPH, věchet slámy v parlamentu se štěpí“ už logiku nedráždí a zní to i libozvučně. 
 
 Další příklad: Když se někdo dívá na televizi (ČT: Šťastný–Filip), kde předseda nejlevicovější parlamentní strany peskuje pravicového poslance za to, že nedodržuje vlastní pravicový program, tak by se mu chtělo možná až brečet. Ale pokud si řeknete, že vlastně jen „Ultraseno Filip plísní stéblo slámy Šťastného za zplesnivění slaměnného programu“, tak to je takové neutrální, nikoho to jistě nepohoršuje a případný brekot hned každého přejde. 
 
 Je také zřejmé, že při této terminologii se nebude moci budoucí agrární strana urážet, když jejím poslancům bude v parlamentu naznačováno, že jim čouhá sláma z bot - a to z obou, i z té slaměné, i z té senné. 
 
 Jo, a abych hned na začátku školního roku nezapomněl na poučení o bezpečném přecházení, milí předškoláci, drazí žáci, studenti i vážení poškoláci:  Když jdete přes ulici, tak se nejprve rozhlédněte na seno, pak na slámu, pak zase na seno a v polovině přecházení zase na slámu. Aby vás něco nepřejelo! … Nebo je to nejprve na slámu, pak na seno, pak zase na slámu….? Každopádně radši pořád kruťte hlavou ze strany na stranu. Nevěřícně.

vyšlo na blogu iDnes

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Svobodni.cz

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…