Peter Kokavec: Méně lidí se hlásí ke své národnosti a k víře, markantní je nárůst rozvedených

17.12.2011 7:30 | Zprávy

První předběžné výsledky sčítání lidí domů a bytů v ČR, publikované ČSÚ včera dopoledne, přináší několik překvapivých údajů. Českou národnost uvedlo letos výrazně méně lidí, než tomu bylo před deseti lety. V roce 2001 se k České národnosti hlásilo devět a čtvrt milionu obyvatel ČR, což tenkrát představovalo více než 90 % populace. Aktuálně je to přibližně 6,7 milionu, tedy kolem 64 %. Více než čtvrtina (26 %) lidí využila možnost na otázku neodpovědět nebo se k žádné národnosti nepřihlásila.

Peter Kokavec: Méně lidí se hlásí ke své národnosti a k víře, markantní je nárůst rozvedených
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Stále méně lidí také uvádí slovenskou národnost. Před dvaceti roky to bylo téměř 315 000 obyvatel, před deseti už jen o něco více než 193 000 a aktuálně jen 149 140. Lze pochybovat, že tento údaj odpovídá reálnému zastoupení obyvatel slovenské národnosti žijících v ČR. Je pravděpodobné, že velká část Slováků žijících v ČR má trvalé bydliště stále na Slovensku, kde se také sčítali. Překvapivě nízký je také počet osob hlásících se k romské národnosti. V současnosti se k ní hlásí celkem 13 150 obyvatel. Pouze romskou národnost však uvedlo jen 40 % z nich. Většina byla těch, kteří tak učinili v kombinaci s jinou národností, například s českou atd. Podle kvalifikovaných odhadů je ale počet obyvatel romské národnosti mnohonásobně vyšší (cca 250 000). Ke své národnosti se tedy hlásí pouhých cca 5 % Romů žijících v ČR. Významně ubylo také obyvatel hlásících se k německé a polské národnosti. Výjimku tvoří Moravané, jejichž počet stoupl z 380 474 v roce 2001 na letošních 522 474, nutno však dodat, že v roce 1991 se k moravské národnosti hlásilo až 1 362 313(!) lidí.

Výrazný posun nastal v otázce víry a náboženství. Počet osob vyznávajících víru podstatně klesl. Podíl obyvatel, kteří o sobě uvedli, že jsou věřící, představoval před deseti lety třetinu (32 %) populace. Nyní je to jen pětina (necelých 21 %). Oproti roku 2001 to znamená pokles o 34 %. K nejpočetnější římskokatolické církvi se aktuálně přihlásilo o 1 656 881(!) méně lidí než před 10 lety, celkem jich je 1 083 899. Z téměř stotisícové skupiny hlásících se před 10 lety k Církvi československé husitské se letos přihlásilo necelých 40 tisíc. Obdobně dopadla také Českobratrská církev evangelická; v roce 2001 příslušnost k této církvi deklarovalo 117212 obyvatel ČR, nyní 51936. Významná část obyvatel se identifikovala s letos poprvé nabízenou možností „věřící nehlásící se k církvi, náboženské společnosti“. Celkem to bylo 707649 lidí, tedy téměř 7 % populace. Velmi vysoký je podíl obyvatel ČR, který na tuto otázku vůbec neodpověděli, činí 45 % populace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Tvrdíte, že je třeba vychovat, vycvičit a vyzbrojit obranyschopné a ochotné obyvatelstvo

Jak toho chcete docílit? Měla by být podle vás opět povinná povinná vojna? Nebo jak chcete motivovat lidi, aby vstupovali do armády nebo do aktivních záloh? A k tomu vyzbrojování, to přeci vláda dělá a vy ji za to kritizujete a s navyšováním výdajů na obranu nesouhlasíte, takže neprotiřečíte si teď?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Děravá paměť národa

15:57 Jiří Weigl: Děravá paměť národa

Denní glosa Jiřího Weigla