Peter Kokavec: Ohlédnutí za krajskými volbami

19.10.2012 7:28 | Zprávy

Nedůvěra v politiky a politické strany prorostla českou společností naskrz. Mlčící většina obyvatel „hlasovala nohama“ a k volbám vůbec nepřišla.

Peter Kokavec: Ohlédnutí za krajskými volbami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve volební místnosti

Rezignace na právo volit u téměř dvou třetin obyvatel svědčí o prohlubující se krizi zastupitelské demokracie v ČR. Přitom na výběr bylo rekordní množství kandidátů a kandidujících politických subjektů. S výjimkou komunistů, u kterých se soustředil nejvyšší počet protestních hlasů a získali o sto tisíc hlasů více než minule, se zavedené strany potkaly s masivním odlivem voličů a většina těch alternativních nedokázala přesvědčit potřebné kvorum k získání zastupitelských mandátů.

Ukazuje se, že důvěra voličů je stále vzácnějším artiklem. Oproti minulým volbám do krajských zastupitelstev ztratilo důvěru v ČSSD až 422 tisíc jejich voličů. ODS dokonce přišla o většinu (více než 360 tisíc) z původních téměř 690 tisíc hlasů získaných v roce 2008. Alternativní a nové strany to mají u veřejnosti, poučené nedávným příběhem Věcí veřejných či TOP09, ještě těžší. Pozitivním zjištěním je, že i přes sílící skepsi obyvatel v krajích zatím neslaví úspěch extrémisté, kterým skepse a rozčarování prospívá, i když třeba v Ústeckém kraji byli od mandátů vzdáleni jen pár desetin.

Jelikož minule nekandidovali, přibylo nejvíce hlasů kandidátům uskupení TOP 09 a Starostů. Při své premiéře v letošních krajských volbách strana vystupovala jako samostatné volební uskupení v každém kraji zvlášť. Celkem jejich kandidáti získali ve všech krajích dohromady více než 170 tisíc hlasů a prosadili se do zastupitelstev v 10 krajích. Vzhledem k tomu, že TOP 09 funguje už déle než tři roky a v parlamentních volbách získala hlasy téměř 900 tisíc voličů, je aktuální zisk velkým debaklem. Potvrzuje se jejich úpadek, který trvá od parlamentních voleb a situaci nezvrátil ani fakt, že se při své premiéře v krajských volbách opírali o zavedené a v regionech veřejně aktivní kádry Starostů. Voliče zřejmě odradily aktuální kauzy (CASA, Šiška) a velká neoblíbenost ministrů Kalouska a Drábka.

Volby ukázaly, že většinu voličů táhnou zavedené značky stran, o věhlas kterých pečovala veřejnoprávní média v předvolebních speciálech zpřístupněných pouze vyvoleným.

Projekty předvolebních průzkumů veřejnoprávních ČT a ČRo připravily jinak renomovaným agenturám, které pro ně tyto průzkumy zpracovávaly, horké chvíle. Ve velmi krátkém čase agentury provedly a vyhodnotily tisíce rozhovorů, což bezesporu vyžadovalo obrovské nasazení jejich zaměstnanců a tazatelů. O to více zamrzí, že se zjištěné údaje v mnoha případech zásadně liší od výsledné skutečnosti. Odlišnosti jsou tak rozsáhlé, že je lze jen těžko ospravedlnit objektivními příčinami – tedy zejména argumenty týkající se skutečnosti, že průzkumy byly prováděny několik týdnů před volbami a nestačily reflektovat dramatické události z posledních dnů před volbami. K masírování veřejného mínění však tyto průzkumy posloužily velmi dobře. Výsledky průzkumů nahrávaly zavedeným stranám – proto jejich zástupci defilovali ve všech předvolebních speciálech obou veřejnoprávních médií. Lze předpokládat, že bez této mediální podpory by byl zisk ČSSD či ODS ještě nižší. Až na výjimky v Libereckém kraji, kde tamní Starostové pro Liberecký kraj a Změna pro Liberecký kraj získaly dohromady bezmála dvě pětiny hlasů, se podařilo zakonzervovat vliv v krajských zastupitelstvech pouze pro zavedené strany. Lze očekávat, že se až na pár výjimek kraje zbarví do rudo-oranžova.

Národní socialisté - levice 21. století jako nový subjekt při své premiéře získal důvěru vice než 13 tisíc obyvatel. Nováček dokázal přesvědčit tisíce lidí, že je pro ně v kraji tou nejlepší volbou, že přinese změnu a to je v dnešních podmínkách slušný výkon. Každé nové politické uskupení čelí v ČR velkému problému s uvěřitelností, zvlášť po blamáži a postupnému úpadku projektů VV a TOP 09 po předchozích parlamentních volbách. Mnozí, kteří volbu NS-LEV 21 zvažovali, také nakonec podlehli argumentu médií, že strana nemá šanci k zisku potřebných 5% a hlas svěřili raději těm, kteří bodovali v již zmiňovaných průzkumech. Proto je jakákoliv obdržená podpora voličů, vzhledem ke krátkému času fungování a zatím jen částečné znalosti strany a programu, pro stranu ziskem. Nejsilnější podporu zaznamenala strana v Ústeckém a Karlovarském kraji. Vedení NS-LEV 21 to také, zvlášť v případě Ústeckého kraje, očekávalo. Získaná podpora však k překročení mety 5% zatím nestačila. Vedení NS-LEV 21 vyslalo po volbách jasný signál, že v úsilí o zlepšení situace v zemi hodlá pokračovat. Stojí o důvěru obyvatel získanou prací v jejich prospěch a věří, že bude narůstat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Dozvěděla jsem se, že řešíte bezpečnost na školách

Zajímalo by mě, zda řešíte i šikanu mezi dětmi a fakt, že se třeba mladiství dopouští kolikrát i dost vážné trestné činnosti a to i na dospělých - třeba na učitelích, seniorech apod? Měla by se podle vás snížit hranice trestně právní odpovědnosti? A pomohlo by to podle vás vůbec? Kde je podle vás ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Výdaje na zbrojení versus na stát blahobytu

15:49 Jiří Paroubek: Výdaje na zbrojení versus na stát blahobytu

Fialova vláda nás dnes a denně přesvědčuje, že stamiliardy utracené v armádních zakázkách jsou nejdů…