Petice: Požadujeme rezignaci primátora města Zlína

14.03.2020 20:20

Zlínský primátor, Jiří Korec (ANO), prosadil ke stávající koaliční smlouvě naprosto nepřijatelný dodatek požadující zákaz jakékoli zmínky o kauzách premiéra Andreje Babiše na půdě radnice.

Petice: Požadujeme rezignaci primátora města Zlína
Foto: zlin.eu
Popisek: Zlín, ilustrační foto.
reklama

My, níže podepsaní, shledáváme v tomto kroku snahu o omezení demokratických principů a požadujeme proto bezodkladné zrušení sporného dodatku a rezignaci Jiřího Korce na post primátora města Zlína. Jeho pokus o krytí a vytěsnění témat týkajících se stále narůstající řady podezření z páchání trestné činnosti majitelem ANO 2011 z demokratické debaty, považujeme za zásadní morální selhání, z něhož musí být vyvozeny patřičné důsledky. Na tuto skutečnost jsme bezprostředně reagovali následujícím otevřeným dopisem, který v této chvíli formulujeme jako oprávněnou výzvu k rezignaci:

Pane primátore Korče,

dovolujeme si Vám poděkovat za Vaši snahu o kultivaci politického prostředí, kterou jste dne 3.3. 2020 projevil v návrhu dodatku koaliční smlouvy.

Z tohoto dokumentu si nejvíce ceníme závazku zmíněného v bodě č. 4, v němž se na základě Vašeho návrhu zástupci členů koalice ANO, STAN, KDU-ČSL, ODS a Pirátů zavazují:

„Že se v průběhu koaliční spolupráce i v průběhu volebních kampaní zdrží osobních útoků a hodnocení osobního charakteru, a to až do roku 2022“.

V nepředstíraném dojetí z toho, že nám na srdci leží stejné hodnoty, dovolujeme si Vás tímto požádat, zda byste v duchu svého apelu nezapůsobil výchovně také na svého předsedu, Ing Andreje Babiše, aby zvážil, zda k omluvě europoslancům Zdechovskému a Peksovi, které nařkl v minulých dnech z vlastizrady, připojil i omluvu paní poslankyni Kovářové. Tu, jak známo, za její snahu o vyřešení problému s nedostatkem míst v mateřských školách, označil veřejně za bestii. Stejně tak by stálo za úvahu, zda by se trestně stíhaný premiér, důvodně podezřelý z dotačního podvodu, neměl omluvit šéfce kontrolní delegace EU, europoslankyni Monice Holmeierové, kterou označil za pomatenou.

Dále bychom Vás, na základě Vaší výzvy, rádi poprosili o přímluvu ve věci uspíšení omluvy naší kolegyni, občanské aktivistce Janě Filipové, kterou majiteli Vaší politické formace uložil Okresní soud Praha-západ. Jedná se o omluvu za prokázanou lež, že demonstranti protestující proti vyslovení důvěry vládě vedené udavačem StB, byli někým zaplaceni.

Rozumíme Vaší snaze o to, aby na zlínské radnici nedocházelo k přenášení kauz z celorepublikové úrovně (k čemuž jste si v bodě č. 2 zavázal své koaliční partnery z tradičních i později vzniknuvších politických stran a hnutí). Kdo by si také přál obhajovat člověka dnes již jednoznačně usvědčeného z bezprecedentního střetu zájmů, obohacujícího se nezákonně na úkor českých firem a farmářů? Protože, podle našeho názoru, nelze podobným způsobem selektovat společensko-politická témata, jakkoli jsou Vám nepříjemná, považujeme, namísto špatně maskovaných snah o umlčení demokratické opozice a bouřící se veřejnosti, za městu a jeho občanům mnohem prospěšnější, aby jste opustil struktury organizovaného zločinu, jehož jste součástí a rezignoval na post primátora. Jsme totiž pevně přesvědčeni, že člověk z jakékoli jiné (a narozdíl od ANO 2011 demokratické) politické strany nezatížené neudržitelnými kauzami svého šéfa, bude na tomto postu občanům našeho krajského města nesrovnatelně prospěšnější.

Pokud jste rovný chlap a nehrajete se svými voliči a koaličními partnery špinavou hru, zvažte to prosím. Nebyl byste prvním (a zajisté ani posledním), kdo v ANO takto prozřel.

Vyzýváme Vás tímto k okamžitému zrušení sporného dodatku a rezignaci na post primátora města Zlína!

Text dodatku ke koaliční smlouvě

Koaliční partneři se dohodli na dodatku koaliční smlouvy

Na základě dosavadní spolupráce koaličních partnerů, blížícím se volbám a strategickým projektům se koaliční partneři dohodli na dodatku Koaliční smlouvy na volební období 2018 – 2022.

Vzhledem k blížícím se krajským volbám a volbám do Poslanecké sněmovny a nutné realizaci strategických rozvojových městských projektů se koaliční partneři na návrh primátora dohodli na dodatku Koaliční smlouvy na volební období 2018-2022. „Zlín čekají důležité projekty. Je potřeba, abychom se soustředili na práci týkající se rozvoje města a nebrzdili se politizováním. Proto jsem navrhl dodatek koaliční smlouvy,“ uvedl primátor Jiří Korec.

V dodatku smlouvy se zástupci členů koalice, která se skládá z Politického hnutí ANO 2011, Hnutí STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ, Křesťanské a demokratické unie - Československé strany lidové, Občanské demokratické strany a České pirátské strany svým podpisem zavazují, že:

  • vynaloží maximální úsilí pro získání externích zdrojů k financování městských projektů;
  • vyvarují se zbytečného politizování a přenášení kauz z celorepublikové, krajské či jiné úrovně;
  • výsledky koaliční spolupráce budou prezentovat bez ohledu na rozdělení kompetencí jako výsledky celé koalice;
  • v průběhu koaliční spolupráce i v rámci volebních kampaní se zdrží osobních útoků a hodnocení osobního charakteru;
  • v případě, že kdokoli z koaličních partnerů dospěje k závěru, že některý aktuální problém je zásadní pro další rozvoj a řízení statutárního města Zlína, má tento koaliční partner právo svolat k danému problému koaliční schůzku.

Dodatek koaliční smlouvy podepsali zástupci koaličních stran v úterý 3. března 2020.

Petici můžete podepsat ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Růžena Chrasteková: Slouhové zase nahnáni do práce

21:17 Růžena Chrasteková: Slouhové zase nahnáni do práce

Musí si přec už konečně opět nějak zasloužit své jidášské groše. Páníčky, co je platí, už nebaví zř…