Petice k zastavení diskriminace lidí s handicapem a jejich psích pomocníků

17.12.2019 13:45 | Zprávy

K dlouhodobým závažným nedostatkům legislativy v Česku patří absence vhodných právních norem zaměřených na definici a postavení asistenčních a vodicích psů a přístupová práva jejich držitelů.

Petice k zastavení diskriminace lidí s handicapem a jejich psích pomocníků
Foto: pixabay.com
Popisek: Petice - ilustrační foto

Absence nevhodné legislativy se projevuje ve dvou rovinách s velice negativním dopadem na lidi s postižením.

Za prvé jde o přístupová práva, kdy mnohdy dochází k velmi tvrdé diskriminaci držitelů asistenčních a vodících psů. Dochází zde k naprosto absurdní situaci, kdy na jedné straně mají asistenční a vodící psi příslušnými zákony zaručen vstup do všech zdravotních a stravovacích zařízení, tedy míst s nejpřísnějšími hygienickými normami, ale na druhou stranu zástupci státu tvrdí, že proto, že neexistuje definice těchto psů, nelze přístupová práva držitelů psích pomocníků rozšířit na žádné další veřejné prostory – např. hromadná doprava, kulturní zařízení, školy atp. Tudíž vlastně právně neexistující psi se dostali do dvou zákonů, mohou do nemocnic, ordinací i jídelen, ale třeba do drogerie ne.  

Za druhé se jedná o chybu ve znění Zákona č. 329/2011 Sb., § 9, odst. 12, na které upozorňujeme MPSV již od vzniku tohoto zákona. Dle tohoto zákona totiž stát plně, resp. až do výše 350.000,-Kč, proplatí vodícího psa každému výcvikovému subjektu, který je členem jakékoli mezinárodní organizace sdružující výcvikové školy. Pro členství v mezinárodních organizacích, které kandidáty na členství prověřují, a které udílejí akreditace, je nutné splnit poměrně velmi přísné podmínky mezinárodních standardů. Bohužel, v některých také tzv. mezinárodních organizacích je jedinou podmínkou si členství zaplatit. Díky tomu dochází k proplácení a předávání tzv. falešných vodících psů, kteří potom svou funkci neplní. Domoci se pak spravedlnosti je pro nevidomé velmi složité, někdy i nemožné, protože nevidomí často přijdou na to, že pes není správně vycvičen v době, na kterou se už nevztahuje žádná zákonná reklamační lhůta a také většinou nemají na dlouhé soudní spory a znalecké posudky finanční prostředky. Precedentní soudní spor se podařilo vyhrát nevidomé až u Nejvyššího soudu po dlouhých 5 letech. Mezitím ovšem musela nevidomá částku přes 270 tisíc Kč vrátit příslušnému Úřadu práce, a protože byla v této době na mateřské dovolené a neměla tedy prostředky na vracení, byla na ní uvalena dokonce i exekuce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

diskriminace , petice , handicapovaní , vodicí psi

autor: PV

Filip Turek byl položen dotaz

Tvrdíte, že je celá ta kauza smyšlená a politicky účelová.

To jako, že někdo vaší expartnerku podplatil nebo já nevím co jí slíbili, aby vás teď obvinila? A kde se teda vzaly ty e-maily, kde se k násilí doznáváte? Já upřímně nevím, čemu věřit, protože evidentně nějaké důkazy asi jsou, ale to načasování obvinění je zvláštní, i když teda mohla s ním přijít už...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

15:49 Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

Největším ekonomickým nákladem je prudký nárůst nejistoty, co bude dál s exportním průmyslem. Pomůže…