Petice za návrat ze zahraničí bez drahých testů a karantény

14.05.2021 12:52

My, níže podepsaní občané České republiky, prostřednictvím této petice žádáme vládu, ministry, poslance a ostatní kompetentní osoby o zrušení zbytečných restrikcí a umožnění návratu z podobně rizikových zemí do ČR bez nutnosti karantény nebo drahých PCR testů.

Petice za návrat ze zahraničí bez drahých testů a karantény
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odběrové místo COVID 19, ilustrační foto
reklama

Uvolnění návratových omezení žádáme z níže uvedených důvodů:

  • Není prokázáno, že se virus šíří za hranicemi jinak (rychleji, snadněji) než u nás. Pravděpodobnost, že se nakazíme covidem-19, ovlivňuje intenzita a délka našeho kontaktu s nakaženým, nikoliv naše geografická poloha. Efektivní způsoby, jak se nákaze vyhnout, jsou stejné všude na světě a jejich dodržování je v zahraničí velmi často mnohem důslednější, než v České republice.
  • Cestování by nemělo být výsadou pouze pro bohaté – požadavek na drahé PCR testy po návratu zásadně znevýhodňuje rodiny s dětmi a nízkopříjmové skupiny občanů.
  • Vycestování do zahraničí je pro nás, občany České republiky, často mnohem snadnější a levnější (bez testu nebo jen s antigenem) než návrat do vlasti, a to i v případech, kdy se vracíme ze země s výrazně nižším výskytem onemocnění covid-19. Země, které mají podobné nebo nižší počty přírůstků nakažených v přepočtu na obyvatele, nejsou z epidemiologického hlediska nebezpečnější než ČR a vynucování karantény nebo drahých PCR testů při návratu z těchto zemí je absurdní.
  • Neustálé změny pravidel, přeblikávání cestovatelského semaforu, přeřazování zemí z kategorie do kategorie ze dne na den a zmatečná a nepřehledná (ne)komunikace těchto změn nedávají občanům šanci se jakkoli připravit a působí jim velké ztráty, finanční (např. propadlé rezervace ubytování nebo dražší testy) i duševní (zrušená dovolená).
  • Pokud jsou antigenní testy dostatečné pro testování na pracovištích (což je prokazatelně nejčastější místo nákazy) i školách, nedává vůbec smysl striktně vyžadovat pouze drahý PCR test po návratu ze zahraničí.

Z výše uvedených důvodů žádáme o opětovné otevření hranic a umožnění návratu ze zahraničí, alespoň ze zemí s podobným nebo nižším rizikem nákazy, bez zbytečných restrikcí. Děkujeme za Váš podpis. Cestovatelé z Alpiny

Petici můžete podepsat ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: USA a Rusko na počátku nové éry vztahů? Může to tak vypadat

22:02 Jiří Paroubek: USA a Rusko na počátku nové éry vztahů? Může to tak vypadat

Úmyslně jsem se nevyjadřoval k nejrůznějším spekulacím a často podivným úvahám českých rádoby analyt…