Petice za záchranu zámku v Rožmitálu pod Třemšínem

21. 8. 2017 16:39

Otevřený dopis pro pana Marshalla a paní Mruškovičovou

Petice za záchranu zámku v Rožmitálu pod Třemšínem
Foto: stredoceske-zamky.cz
Popisek: Rožmitál pod Třemšínem - zámek

Vážení spoluobčané, přátele a kamarádi,

pokud nesouhlasíte s tímto stavem zámku, tak Vás prosíme o podpis tohoto otevřeného dopisu. A pokud máte pár minutek, tak:

  1. zkopírujte odkaz ZDE
  2. vložte do mailu
  3. do kopií vložte co nejvíce známých co mají stejný názor a odešlete

Každý podpis nám pomůže!

Otevřený dopis

Vážený pane Marshalle, Vážená paní Mruškovičová,

obracíme se na Vás jako na vlastníky rožmitálského zámku.

Před sedmnácti lety jste se stali majiteli jedinečné památky, která je bytostně spjatá s nejstarší českou historií a má tak mimořádný význam pro tisíce a tisíce Čechů.

My, obyvatelé Rožmitálu pod Třemšínem, jsme obzvláště hrdí na to, že z našeho města pochází rod Lvů a že se zde narodila česká královna Johanka, manželka Jiřího z Poděbrad. Jeden každý z nás se vždy při návratu domů těší z pohledu na krásnou renesanční věž zámku, která je dominantou celého kraje. Zámek byl po staletí srdcem města, které v dávné historii vzniklo jako jeho podhradí.

Také dnes bohužel zůstává centrem města – ale jako rozpadající se a zanedbaná ruina, jejíž střecha ohrožuje kolemjdoucí a budovy zarůstají plevelem. Zatímco se léta snažíme, aby naše město vypadalo a fungovalo co nejlépe, jeho srdce umírá, a s ním i celé hlavní náměstí a vnitřní provoz města.

Se smutkem a trochou závisti vidíme, jak v okolních městech Březnice a Blatná jsou zámky krásně opravené, udržované a přitahují tisíce návštěvníků. U nás si turisté, které nyní láká nově otevřená Chráněná krajinná oblast Brdy, stěžují a jsou udiveni naprostým nezájmem o tuto skvostnou památku.

V minulosti se Vás snažily oslovit instituce, organizace, média i skupiny občanů, které nejen upozorňovaly na naléhavost situace, ale také nabízely pomoc s jejím řešením. Bohužel však bez jakékoliv skutečné odezvy z Vaší strany. Chtěli bychom Vás nyní vyzvat jmenovitě my všichni, kdo zde žijeme, my všichni, kdo odtud pocházíme, kdo sem rádi jezdíme a vážíme si naší historie:

Věnujte se opravě této památky, která je nyní už opravdu v kritickém stavu. My Vám v tom úsilí rádi pomůžeme, protože i když vy jste jejími vlastníky, je v širším smyslu kulturním dědictvím nás všech i celého českého národa.

Občanská iniciativa za záchranu rožmitálského zámku

Petici můžete podepsat ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…