Petr Bílek: Nesýčkujte, je nám dobře

18.03.2017 16:16

Jsme stále odkázanější na informace, stále méně toho o světě víme na základě zkušenosti svých pěti smyslů. Aniž bychom s tím souhlasili, kdyby nám to někdo tvrdil, nezbývá nám než věřit bez důkazů. Svým telefonům věří lidé víc než vlastním očím. Ztrácejí dotyk s reálným světem v prostoru a žitém čase.

Petr Bílek: Nesýčkujte, je nám dobře
Foto: Archiv
Popisek: Mobilní telefon - ilustrační foto.
reklama

Orientují se podle pokynů, jež pro ně kdosi kdesi připravil, nechávají se dobrovolně a rádi naprogramovat jako mechanické hračky a s údivem mloků na suchu sledují ty, kdo s otevřenýma očima, nastraženým uchem a na vlastních nohách ohmatávají svou cestu a nepotřebují hledat cíl nebo si jej dávat vyhledat. Pod lavinou cizích názorů dokáží současníci kupodivu dýchat a dopřávají si jich stále větší dávky. Závislost na cizím mínění se tak paradoxně stává posilováním osobnosti, která si plete nezávislost s nasákavostí podobnou houbě v koupelně. Zlomené sebevědomí nebolí, stává se výhodou. Svoboda sdělování a sdílení je svoboda bezohledná, svoboda bez páteře, jíž je respekt. I zpověď je za jistých okolností agresí.

Lehkověrnost se prosazuje jako povahový rys doby, protože se mají rády se snadností. Vše, co je bez námahy a rychle, oslovuje dnešní letoru štítící se namáhavé soustavnosti a vytrvalosti s nejistým výsledkem. Je absurdní, kolik času a energie se ztratí na vymýšlení strojů způsobujících, že ten a ten úkon či ta a ta operace proběhne rychle a snadno, aby se pak v ušetřeném čase nevědělo, co dělat, jak zahnat nudu. Navazujícím článkem tohoto technologického okovu je proto další vyhazování vynalézavosti při vymýšlení her a jiných kratochvilných nicotností. Život už je tak snadný, že nevíme, co si s ním počít. Jsme vybaveni pohybovým aparátem, který už přestáváme potřebovat. Co s ním? Darwin by řekl, že se máme přizpůsobit, což znamená, že musí proběhnout mutace. Jen slepý by nepostřehl při pohledu na běžná těla příslušníků nejvyspělejších zemí na planetě, že se tak děje. Tukové koule narvané do automatických vozítek budou na zkrácených rukou potřebovat jen prsty, aby klikaly na digitální přístroje, pokud ovšem už nebude vše na ovládání hlasem. Piloti pochrupující v kabinách dálkových dopravních letadel, to je obrovsky silná metafora dnešní naší civilizační situace. Zatím udržujeme výšku, zatím letíme žádoucím směrem, zatím si stroje neodstřihly energii. Ani pádem na zem nebo do moře se neprobudíme, protože budeme mrtví. Konce si vlastně ani nevšimneme, tak proč sýčkovat?

Mentální mutace digitálních domorodců způsobila, že pro ně přestalo mít smysl soukromí. S rozplynutím tohoto pojmu vaporizovala i intimita a nahradil ji nekonečný exhibicionismus. V labyrintech exhibicionismu se erotice přestává dařit, proto na hrobě udušené erotiky tančí brutalizovaný a všech tabu zbavený sex. Z digitalizovaného světa prchla nenápadná vůně svůdnosti, která se nikdy neobejde bez čichu. Francouzští voňavkáři vděčí za svou slávu nerozlučné symbióze potu a parfumu. Mnoho důvtipu bude třeba ještě vyplýtvat na nesmyslnou a nepotřebnou snahu digitalizovat vůni.

Ve jménu svatých podpaždí doufejme, že se to nepovede. Amen.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice proti výstavbě multifunkční sportovní haly v Praze 6

18:08 Petice proti výstavbě multifunkční sportovní haly v Praze 6

Nesouhlasíme s výstavbou multifunkční sportovní haly v Praze 6 v místě rybníka ze 17. století