Petr Bílek: Nesýčkujte, je nám dobře

18.03.2017 16:16 | Zprávy

Jsme stále odkázanější na informace, stále méně toho o světě víme na základě zkušenosti svých pěti smyslů. Aniž bychom s tím souhlasili, kdyby nám to někdo tvrdil, nezbývá nám než věřit bez důkazů. Svým telefonům věří lidé víc než vlastním očím. Ztrácejí dotyk s reálným světem v prostoru a žitém čase.

Petr Bílek: Nesýčkujte, je nám dobře
Foto: Archiv
Popisek: Mobilní telefon - ilustrační foto.

Orientují se podle pokynů, jež pro ně kdosi kdesi připravil, nechávají se dobrovolně a rádi naprogramovat jako mechanické hračky a s údivem mloků na suchu sledují ty, kdo s otevřenýma očima, nastraženým uchem a na vlastních nohách ohmatávají svou cestu a nepotřebují hledat cíl nebo si jej dávat vyhledat. Pod lavinou cizích názorů dokáží současníci kupodivu dýchat a dopřávají si jich stále větší dávky. Závislost na cizím mínění se tak paradoxně stává posilováním osobnosti, která si plete nezávislost s nasákavostí podobnou houbě v koupelně. Zlomené sebevědomí nebolí, stává se výhodou. Svoboda sdělování a sdílení je svoboda bezohledná, svoboda bez páteře, jíž je respekt. I zpověď je za jistých okolností agresí.

Lehkověrnost se prosazuje jako povahový rys doby, protože se mají rády se snadností. Vše, co je bez námahy a rychle, oslovuje dnešní letoru štítící se namáhavé soustavnosti a vytrvalosti s nejistým výsledkem. Je absurdní, kolik času a energie se ztratí na vymýšlení strojů způsobujících, že ten a ten úkon či ta a ta operace proběhne rychle a snadno, aby se pak v ušetřeném čase nevědělo, co dělat, jak zahnat nudu. Navazujícím článkem tohoto technologického okovu je proto další vyhazování vynalézavosti při vymýšlení her a jiných kratochvilných nicotností. Život už je tak snadný, že nevíme, co si s ním počít. Jsme vybaveni pohybovým aparátem, který už přestáváme potřebovat. Co s ním? Darwin by řekl, že se máme přizpůsobit, což znamená, že musí proběhnout mutace. Jen slepý by nepostřehl při pohledu na běžná těla příslušníků nejvyspělejších zemí na planetě, že se tak děje. Tukové koule narvané do automatických vozítek budou na zkrácených rukou potřebovat jen prsty, aby klikaly na digitální přístroje, pokud ovšem už nebude vše na ovládání hlasem. Piloti pochrupující v kabinách dálkových dopravních letadel, to je obrovsky silná metafora dnešní naší civilizační situace. Zatím udržujeme výšku, zatím letíme žádoucím směrem, zatím si stroje neodstřihly energii. Ani pádem na zem nebo do moře se neprobudíme, protože budeme mrtví. Konce si vlastně ani nevšimneme, tak proč sýčkovat?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.