Petr Dimun: Lubomír Zaorálek - oranžový Sicilián

09.11.2012 10:40 | Zprávy

Ve středu se ve sněmovně odehrála krátká, přesto však pro pochopení hloubky problému českých demokratických politických stran, velmi zajímavá a důležitá výměna názorů mezi místopředsedou ČSSD Lubomírem Zaorálkem a poslancem ODS Janem Burešem.

Petr Dimun: Lubomír Zaorálek - oranžový Sicilián
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek hříme sněmovnou

Zaorálek při projednávání tzv. daňového balíčku poukázal na poslední zprávu Evropského účetního dvora ohledně nakládání s evropskými fondy v členských státech, z níž vyplynulo, že ČR je na tom nejhůře ze všech evropských států a v regionálním srovnání jsou parametry chybovosti dokonce ještě horší, než ty, které panují na italské Sicílii. Zaorálek tím chtěl dokázat, že Nečasova vláda na jedné straně zvyšuje daně a šetří na investicích, zatímco jí na straně druhé mají unikat evropské miliardy. „Dokonce se tam mluví o způsobu, kterým se hlavně ty peníze rozkrádají. Je to předražování, obcházení soutěží, spřátelené firmy a podobně“, uváděl ze zprávy Zaorálek.

Reakce poslance ODS Bureše byla jednoduchá: zmínil dva regionální operační programy, Severozápad a Střední Čechy a dvě jména, totiž Davida Ratha a Pavla Koudu, obviněného bývalého náměstka ústecké hejtmanky Vaňhové a dvojku na kandidátce ČSSD pro krajské volby. Následná obhajoba Zaorálka zněla následovně: „Chápete, když vytvoříte takovéto prokorupční prostředí, tak potom na někoho ukazovat, jak vypadá, je zpozdilé. Nastavit pravidla hry, dodržovat je a kontrolovat to, to je prostě úloha vlády! Tak se teď nebavme, když někdo někde selže. Bavme se o tom, že je to systémová změna a v tomhle systému Ministerstvo financí a vláda naprosto selhaly!“.

Lubomír Zaorálek má samozřejmě pravdu v tom, že systém kontroly využívání evropských fondů v ČR selhal. Tento systém byl však nastavený taktéž politiky, a to spolustraníky pana Zaorálka, a měl odhalovat nesrovnalosti. Bohužel, nebyl nastaven na situaci, kdy dochází k systémovému selhání výběru projektů a jejich kontroly, neboť korupce a nepotismus pronikly na ty nejnižší stupně demokratické samosprávy, tj. na úroveň obcí, měst a krajů. A nepočítal s tím, že politické strany se s tím nebudou schopny včas adekvátně vypořádat. Zde je odpovědnost vedení stran - jejíž politici tento systém nejen vytvořili, ale posléze se na něm i podíleli - stejné a možná větší, než vlády, která nastavila špatné podmínky a nebyla pak schopná do procesu ani zasáhnout. Co horšího, konkrétně vedení ČSSD mělo navíc dlouhou dobu poměrně přesné informace například o poměrech v ústecké ČSSD a o způsobu rozdělování peněz v Ústeckém kraji. Pokud bychom použili slova pana Zaorálka, pak měly špičky ČSSD „informace o způsobu, kterým se hlavně ty peníze rozkrádají. Je to předražování, obcházení soutěží, spřátelené firmy a podobně“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

12:26 Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

Pokud si laskaví čtenáři všimli mého zájmu o úsilí zlínských podnikatelů bratrů Lebánkových o obnovu…