Petr Dufek: Auta opět táhnou maloobchod vzhůru

04.04.2014 16:16

I v únoru pokračoval prudký růst maloobchodních tržeb. Meziročně vzrostly o 8,1 % a to především díky motoristickému segmentu, kde prodeje vzrostly téměř o 20 %.

Petr Dufek: Auta opět táhnou maloobchod vzhůru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto
reklama

Motoristický segment, respektive prodeje aut jsou hlavním motorem růstu maloobchodu. Otázkou je, kolik prodaných aut skutečně směřuje na český trh, respektive jaký podíl tvoří nákupy tuzemských zákazníků a kolik jde z titulu levné koruny na vrub nákupům zahraničních spotřebitelů.

 Maloobchod bez aut až tak oslnivé výsledky nenabízí. Tržby se aktuálně zvýšily o 3,2 %, a to především díky nízkému srovnávacímu základu z loňského roku. Loni v únoru totiž tržby spadly téměř o tři procenta. Vývoj obchodu bez aut je tak mnohem stabilnější a klidnější.

 Ve své prudké expanzi i v únoru pokračovaly internetové obchody. Nárůst téměř o 19 % svědčí o jejich stále rostoucí atraktivitě pro zákazníky. Téměř neomezená nabídka, zajímavé ceny, pohodlí a důvěryhodnost stabilních hráčů na trhu je pro českého zákazníka neodolatelná.

 Z pohledu zboží jsou čeští zákazníci lační zejména po elektronice, jejichž ceny dlouhodobě klesají. Nákupy telefonů, mobilů a tabletů jsou nepochybně i letos tím nejatraktivnějším zbožím.

 Maloobchod je stále ve vysokém plusu díky autům, jejichž ceny jsou na českém trhu stále ještě atraktivní. Evropa se potýká s přebytkem produkčních kapacit, což se promítá i do dlouhodobého vývoje cen v motoristickém segmentu. Tuzemské prodeje navíc podpořila i slabá koruna, která zlevnila nákupy zahraničních zákazníků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Rakouský Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch obětí nacismu

7:37 Richard Seemann: Rakouský Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch obětí nacismu

Rakouský Nejvyšší soud koncem týdne rozhodl ve prospěch přeživších holocaust v jejich sporu s časop…