Petr Dufek: Časy vysoké inflace končí

10.03.2020 14:57

I když si inflace v únoru připsala další desetinu procentního bodu a dostala se tak na 3,7 %, dlouho na tak vysoké úrovni nezůstane. Propad cen ropy, za nímž by mělo následovat rovněž prudké zlevňování pohonných hmot, vrátí českou inflace pod úroveň tří procent dříve, než se ještě před týdnem zdálo.

Petr Dufek: Časy vysoké inflace končí
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Prozatím sice inflace zůstává vysoko nad cílem ČNB a také nad její prognózou, nicméně už teď se na ni můžeme v důsledku dění na trhu s ropou dívat jako na staré číslo.

Je to číslo číslo, za nímž musíme jako již tradičně hledat stále vyšší náklady na bydlení, ať už z titulu vyšších nájmů nebo drahé elektřiny, jejíž ceny reflektují dřívější dění na německém trhu. V letošním roce navíc zafungovaly jako silný inflační faktor i potraviny a postupně se k nim přidávají i vyšší spotřební daně u alkoholu a cigaret.

inflace

A co nás čeká dál? Inflace právě kulminuje a brzy ji už čeká rychlý pokles pod hranici 3 %; tedy pokud se situace na trhu s ropou rychle nevrátí do dřívějšího „normálu“ řízeného produkčními škrty.

ČNB proto může být z pohledu dalšího vývoje celkové inflace v podstatě v klidu. To, co by jí mělo v tuto chvíli zajímat, je spíš reálnost její platné optimistické prognózy počítající s výraznou akcelerací naší ekonomiky už v tomto čtvrtletí. ČNB se tak může velmi brzy vrátit k dříve osvědčeným “vnějším rizikům a nejistotám” a svoje únorové překvapivé zvýšení sazeb zase rychle odmáznout.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Lokalizace? Družstva? Ano, ono to jde!

16:33 Zbyněk Fiala: Lokalizace? Družstva? Ano, ono to jde!

Vicerektorka Vysoké školy obchodní v Praze docentka Ilona Švihlíková vysvětluje horkou novinku, nový…