Ani rok 2021 evidentně nepřesvědčil domácnosti, aby se začaly zbavovat úspor nashromážděných v prvním roce covidu. Míra úspor sice poklesla o jeden procentní bod, ale i tak zůstala dvacetiprocentní. Svoji roli sehrávala opatrnost na jedné straně a omezené příležitosti utrácet na straně druhé. Zejména ve druhém případě sehrávaly roli lockdowny, které se podepsaly v nižších útratách za zboží a služby, včetně cestovního ruchu. Ještě na konci loňského roku tak domácnosti utrácely za zboží krátkodobé a střednědobé spotřeby méně než před covidem. Totéž platí zcela nepřekvapivě i o službách. Samozřejmě, díváme se na čísla ve stálých cenách, a navíc sezónně očištěná, aby bylo zřejmé, jaký objem zboží a služeb lidé vlastně pořizují.
Disponibilní důchod, který měly domácnosti loni k dispozici na spotřebu a investice se loni zvýšil o 6,2 % a na rozdíl od pandemického roku 2020 jej nahoru táhly především mzdy, a nikoliv sociální dávky. Na první pohled jde o docela vysoké číslo, avšak s ohledem na akcelerující inflaci v závěru roku, se růst reálné kupní síly domácností postupně zastavil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Já tomu vašemu komentáři úplně nerozumím
Píšete v něm, že Ukrajinci v zástupné válce USA proti Rusku obětovali statisíce mužů a ztratili budoucnost země. Myslíte, že Ukrajinci měli nějak na výběr, když je Rusko napadlo? Co jiného mohou dělat, než se bránit? Neztratili by budoucnost země, právě, kdyby se nebránili? A ještě, co bychom teda p...
Další články z rubriky

15:16 Ivo Strejček: Naše lehkovážnost se nám vymstí
Od 1. července 2025 převzalo po Polsku předsednickou roli Evropské unii Dánsko. Platí-li (a to platí…