Petr Dufek: Dubnový inflační skok

11.05.2021 12:52 | Komentář

Dubnová inflace překvapila svojí razancí, když se spotřebitelské ceny oproti předchozímu měsíci zvýšily o 0,5 %. Svojí trochou přispěly pohonné hmoty reagující na světové ceny komodit, nicméně hlavní zásluhu na vyšší inflaci si připisují cigarety, alkohol a potraviny.

Petr Dufek: Dubnový inflační skok
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Meziroční inflace se po půl roce vrací nad hranici tří procent. Tato inflace nám zde vzniká především v důsledku rychlého růstu cen tabákových a alkoholických výrobků a v posledních měsících ji stále ve větší míře ovlivňují i dražší pohonné hmoty. Jejich vliv je natolik významný, že zbylá část spotřebitelského koše nevygenerovala ani třetinu stávající meziroční inflace.

Náklady na bydlení, které v předchozích letech udávaly tempo inflace letos zejména díky zlevnění elektřiny a plynu nerostou ani o jedno procento. Domácnosti však musí počítat s vyšší cenou vody i nájemného, i když v tomto případě stále dochází k výraznému zpomalování růstu.

Inflace se vrátila nad horní hranici tolerančního pásma ČNB a je dokonce i nad prognózou centrální banky. Je přitom pravděpodobné, že se v blízkosti trojky bude držet i nadále. Velkou neznámou je další vývoj cen ve službách, které po měsících začínají opět postupně fungovat. Jak se projeví znovuotevření v cenách restaurací, hotelů a dalších služeb snad ani nemá smysl v tuto chvíli spekulovat.

Ani centrální banka totiž s letošní inflací už v podstatě nemá šanci nic udělat, a ta se proto bude soustředit na splnění svého cíle v roce 2022, které zatím nijak ohroženo není. V každém případě vyšší aktuální inflace spolu s oživením ekonomiky, ke kterému nyní dochází uvolní centrální bance ruce a umožní ji začít zvyšovat úrokové sazby. Nejspíše ne tak rychle, jak naznačuje její prognóza, nicméně dvojí navýšení repo sazby ještě v letošním roce vypadá jako velmi pravděpodobné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: USA a Rusko na počátku nové éry vztahů? Může to tak vypadat

22:02 Jiří Paroubek: USA a Rusko na počátku nové éry vztahů? Může to tak vypadat

Úmyslně jsem se nevyjadřoval k nejrůznějším spekulacím a často podivným úvahám českých rádoby analyt…