Petr Dufek: ECB zůstává i nadále klid na práci

28.07.2017 16:21

Navzdory pokračujícímu masívnímu tisku eur se ECB příliš nedaří s dosahováním jejího inflačního cíle.

Petr Dufek: ECB zůstává i nadále klid na práci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Dvouprocentní růst spotřebitelských cen zůstává stále v nedohlednu, nicméně to neznamená, že uvolněná měnová politika nepřináší nějaké to ovoce. Především si její velkorysost užívají zadlužené země, které díky ní mohou platit nízké úroky a v klidu se zadlužovat dál. Možná trochu nechtěným výsledkem této extrémně uvolněné politiky může být kromě zdeformovaných cen dluhopisů pro někoho i rychlý růst cen nemovitostí, do kterých se uchylují investoři hledající uložení svých peněz. ECB si ovšem jde dál za svým oficiálním cílem - inflací, která se ne a ne utrhnout.

A zřejmě ani dnešní inflační čísla z velkých evropských ekonomik v tomto směru ECB úplně nepotěší. Na pořadu dne je francouzská, španělská a především pak německá inflace, která nejspíše zamíří lehce dolů. A to dokonce navzdory rostoucím cenám potravin. Ani to máslo, které je v Německu aktuálně meziročně skoro o 60 % dražší, s inflací jak se zdá příliš nepohne a národní inflace setrvá blízko 1,5 %. Obdobně by měla skončit i červencová inflace ve Španělsku, zatímco ve Francii se inflace nejspíše udrží pod jedničkou. ECB si proto bude muset na inflaci ještě chvíli počkat, což jí na druhé straně dává dost času na rozjímání nad způsobem ukončení politiky kvantitativního uvolňování, které se stalo vítaným dopingem pro jižní křídlo eurozóny.

Z eurozóny se tedy dnes zprávy, které by jasně podpořily tradičně slabé jestřábí křídlo v ECB, nejspíše nedočkáme. Na brzký obrat asi nebude stačit ani čerstvě zveřejněný rychlejší francouzský ekonomický růst (+1,8 % v 2017Q2). Zvlášť když není vůbec jisté, jak dlouho vůbec vydrží.

Uvidíme, zda dobrými zprávami trh zahltí alespoň americká ekonomika. Odpoledne se totiž i v USA odkryjí první čísla o růstu HDP za druhý kvartál a očekávání jsou nastavena docela vysoko (anualizovaně +2,7 %). Náš nowcast alias Stopař je v tomto směru skeptičtější, avšak vzhledem k tradiční velké revizi předchozích dat spojené se zveřejněním čísla za druhý kvartál vlastně není nic nemožné.

Petr Dufek
analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vlastimil Podracký: Černá totalita začíná lží

19:53 Vlastimil Podracký: Černá totalita začíná lží

Dnešní totalitáři, stejně jako někdejší, se zaříkávají, jací jsou demokraté, jací jsou to neobyčejní…