Petr Dufek: Ekonomika vzrostla o pět procent

01.12.2017 12:28

Zpřesněné údaje statistického úřadu potvrdily, že česká ekonomika ve třetím čtvrtletí letošního roku skutečně vzrostla o pět procent. Jde o nejlepší výsledek za necelé dva poslední roky, za kterým stojí na straně poptávky téměř rovným dílem spotřeba domácností i investice, pozitivně zapůsobil i zahraniční obchod.

Petr Dufek: Ekonomika vzrostla o pět procent
Foto: usetreno.cz
Popisek: finance, ilustrační foto

Spotřebu přitom táhne nahoru rekordní zaměstnanost ruku v ruce se zlepšující se finanční situací domácností. Impozantní je stále silně pozitivní dopad zahraničního obchodu, protože v době zesilující tuzemské spotřebitelské i investiční poptávky by se dal čekat spíše opak. Nicméně tempo dovozu i nadále zaostává za výsledky exportu. 

Asi nikoho nepřekvapí, že se ekonomice daří (z pohledu nabídkové strany) především díky excelentnímu výkonu zpracovatelského průmyslu, a to nejenom toho automobilového. Ostatně nad očekávání dobré výsledky byly známé už předem a navíc tzv. měkké ukazatele naznačují, že expanze tuzemského průmyslu zdaleka ještě nekončí. Podrobné výsledky ukazují, že rostou v podstatě všechna odvětví včetně stavebnictví. 

Pozitivní zprávou je, že pokračuje investiční boom, a to nejenom díky zvýšenému zájmu o bydlení, ale i v důsledku investic firem do strojů a dopravních prostředků. Firmy jsou do investic někdy i tlačeny kombinací dvou dominantních faktorů letošního roku. A sice vysokou poptávkou, kterou dokáží v době nedostatku nových zaměstnanců naplňovat s postupně narůstajícím zpožděním. 

Velmi silný výsledek můžeme očekávat i od končícího čtvrtého kvartálu letošního roku. Růst okolo pěti procent poháněný spotřebou i investicemi by nicméně měl pokračovat i v roce 2018, kdy ovšem očekáváme jeho zpomalení ke třem procentům. Vzhledem k tomu, že s takovým výsledkem počítá i prognóza ČNB, nebude tento návrat k udržitelnějším hodnotám na překážku v její snaze o normalizaci úrokových sazeb. Nakonec už v prosinci může sáhnout k letos už třetímu navýšení její hlavní úrokové sazby. 

Předposledním dílkem skládačky obrázku stavu českého hospodářství by měly být v pondělí mzdy za třetí čtvrtletí. I ty budou nejspíše ve znamení vysokého růstu v důsledku zvyšujícího se napětí na českém trhu práce. Nakonec rekordně nízká nezaměstnanost spolu s historicky nejvyšší nabídkou volných pracovních míst snad nic jiného ani přinést nemohly. Pak už zbývá jen inflace, která nejspíše mírně ustoupí ze svého pětiletého maxima. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Nemuseli by se očkovat, nebo neměli by se očkovat?

13:29 Miroslav Macek: Nemuseli by se očkovat, nebo neměli by se očkovat?

Pondělní glosy Miroslava Macka.