Petr Dufek: Evropské stavebnictví – stejně jako české – zůstává v útlumu

17.10.2013 13:58 | Zprávy

Stejně jako v ČR tak i v Evropě prochází stavebnictví dlouhodobým útlumem. Stále se tak nevzpamatovalo po americké hypoteční krizi, která srazila finanční a v řadě zemí i realitní trhy na kolena.

Petr Dufek: Evropské stavebnictví – stejně jako české – zůstává v útlumu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stavební práce, ilustrační foto

Výsledky stavebnictví v Evropě jsou v posledních pěti letech velmi slabé a letošní rok nebude z tohoto pohledu výjimkou. Z dat Eurostatu se zdá, že to nejhorší už má stavebnictví snad za sebou, avšak z červených čísel ještě nevybředlo.

 Rekordmany v průměrném poklesu v prvních osmi měsících roku jsou Polsko a Portugalsko, následované Slovenskem Itálií a Českou republikou.

 Růst stavební produkce v prvních osmi měsících letošního roku hlásí jen čtyři země, a sice Španělsko, Maďarsko, Rakousko a Švédsko. Stavebnictví ve všech ostatních zemích Unie včetně Německa vykazuje zatím stále ještě pokles.

 Důvodů, proč stavebnictví zatím patří mezi poražené v Evropě, je hned několik. Prvním je jeho dřívější boom, s jehož důsledky se některé země musejí vyrovnávat dodnes.

 Dalším důvodem je omezená investiční aktivita firem, které se obávají dalšího vývoje evropské ekonomiky a nechtějí se za současné situace příliš pouštět do rizikovějších projektů.

 Třetím důvodem či průvodním jevem může být i snižující se úvěrová aktivita západoevropských bank.

 A v neposlední řadě čtvrtým důvodem, o němž lze spekulovat, jsou úspory na straně veřejných výdajů, a tedy i veřejných investic. Evropa zvyklá na permanentní dluhové financování byla pod tlakem dluhové krize nucena alespoň trochu přehodnotit své výdaje, což se nemohlo nedotknout i stavebních investic.

 Jak se zdá, evropské stavebnictví má zřejmě to nejhorší (dno) za sebou a decentně se odráží ode dna. Jeho výhled je však dán možnostmi veřejných investic a mírou investiční aktivity soukromých firem i domácností, jejichž perspektiva není až tak pozitivní. Naděje na viditelnější zlepšení se proto rýsuje až v horizontu minimálně jednoho roku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Vláda zkomplikovala život nejen školám

13:57 Jiří Paroubek: Vláda zkomplikovala život nejen školám

Novela školského zákona obsahuje řadu pozitivních i kontroverzních změn a vytváří obcím jeden velký …