Petr Dufek: HDP na obyvatele v ČR dosáhl v loňském roce 91 % HDP

25.03.2023 15:27 | Komentář

Podle dnes zveřejněných údajů Eurostatu se od začátku pandemie koronaviru zadrhla ekonomická konvergence ČR k evropskému průměru. Z původních 93 % dosahovaných ještě v roce 2020 se ČR posunula na 91 % unijního průměru počítaného podle parity kupní síly.

Petr Dufek: HDP na obyvatele v ČR dosáhl v loňském roce 91 % HDP
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Mírné zhoršení v podílu HDP na obyvatele jde na vrub faktu, že se českému HDP nepodařilo se zatím vrátit ani na předcovidovou úroveň a už je opět česká ekonomika – jako jedna ze tří v unii – opět v recesi.

Přesto z pohledu HDP na obyvatele v kupní síle je na patnáctém místě a předčí ze starých členských zemí Španělsko a samozřejmě i Řecko.

Asi nepřekvapí, že na posledním místě v řebříčku je Bulharsko, avšak předposlední místo pro Slovensko (67 %) je už téměř šokující s ohledem na to, že je tato země už od roku 2009 součástí eurozóny. Na místo konvergence Slovensko, zdá se, zejména po roce 2015 diverguje. A rozevírají se rovněž i nůžky mezi Slovenskem a Českem.. Úroveň Slovenska, pokud budeme věřit datům Eurostatu, už zaostává za Polskem, Maďarskem a od roku 2020 i Rumunskem.

Cenová úroveň v ČR dosahovala v roce 2022 necelých 81 % průměru EU a zasloužila se o to nejenom vysoká inflace, ale i posilující koruna, která odvádí svůj díl konvergence téměř bezbolestně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Žijeme v budoucnosti?

13:32 Ladislav Jakl: Žijeme v budoucnosti?

Víte, že jste včera v obchodě (v restauraci) nechali dluh 180 korun? A předevčírem také? A že jste s…