Petr Dufek: Negativní očekávání firem převažují

29.11.2022 20:44 | Komentář

První výsledky nálady tuzemských firem i domácností jsme měli k dispozici už minulý týden. Nyní je příležitost podívat se na podrobná data nejenom za celá odvětví, ale i jednotlivé obory, a zjistit, kde se bere pesimismus a naopak, kde jsou vidět alespoň nějaké známky pozitivních očekávání.

Petr Dufek: Negativní očekávání firem převažují
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

V každém případě celkově vyznívá listopadový průzkum nepříznivě, a rozhodně nejenom v případě ČR. Zhoršování nálad je patrné posledních šest měsíců v celé EU, eurozóně, Německu a dalších zemích. Pesimismus panuje v průmyslu, ve službách, ve stavebnictví, částečně i v obchodě a mezi spotřebiteli, kteří se ovšem v některých zemích ovšem začínají dívat na realitu přece jen méně negativně. Ale to samozřejmě až tak neplatí pro ČR. 

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

57%
43%
hlasovalo: 17558 lidí

Podíváme-li se do ČR, konkrétně na největší tuzemské odvětví – průmysl – je zde vidět docela velké zhoršení u očekávané výroby i nových zakázek. Konkrétně se zakázkami jsou snad spokojeny pouze firmy ve farmaceutickém průmyslu, lehký optimismus je vidět v automobilovém průmyslu, nicméně ve většině dalších jsou vyhlídky stále negativní. S výhledem souvisí i pohled na další vývoj zaměstnanosti, která by měla v průmyslu dál – alespoň podle indikací z firem – klesat. Docela nepříjemný může být i růst zásob hotových výrobků, který obvykle indikuje problémy s odbytem. Pokud bychom měli hledat nějaké pozitivum, tak je zde alespoň patrný mírný pokles inflačních očekávání.

Optimisticky nevypadá ani situace ve službách, kde dochází k přehodnocování výhledu poptávky směrem dolů. Pozitivně hledí do budoucna jen dopravní a skladovací firmy, cestovní kanceláře a finanční sektor. Vedle toho s mírným optimismem vidí nejbližší měsíce i maloobchod, který chce dokonce i nabírat zaměstnance. Zde je třeba dodat, že jde o sezónně upravená data, takže zde Vánoce nehrají roli. Výrazně své původní představy naproti tomu koriguje HORECA, a to dokonce i z pohledu zaměstnanosti. I v případě služeb platí, že nyní dochází k určitému drobnému poklesu inflačních očekávání.

Celkově průzkum zapadá do scénáře útlumu české ekonomiky, která už ve třetím čtvrtletí poklesla. Jak je vidět z říjnových a listopadových dat, tento pokles nejspíše dál mírně zrychluje. Asi těžko se proto české hospodářství vyhne recesi. Zmírnit by ji mohl snad jen automobilový průmysl, kterému se v posledních měsících nad očekávání dařilo.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Tvrdil jste, že nejste vládní kandidát

Ale za svého poradce chcete člena vádní strany, konkrétně STAN. Navíc toho, kdo si chtěl ponechat mandát i podobu své stáže v zahraničí. Tak si představujete tu vaši slibovanou nezávislost? Můžete mi ji tedy přesně definovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Zvláštní neschopnost vlády v ekonomice

21:37 Jiří Paroubek: Zvláštní neschopnost vlády v ekonomice

Je zajímavé, jak skvěle dokázala pravicová část českých politických elit vyřešit problém politické m…