Petr Dufek: Největší devizové intervence v historii

07.02.2017 15:44

S blížícím se koncem intervenčního režimu se musí ČNB stále více snažit na devizovém trhu, aby udržela korunu nad úrovní 27 CZK/EUR. Zatímco v listopadu její nákupy dosáhly něco málo přes půl miliardy eur, v prosinci to bylo už téměř 4,2 mld. EUR, nicméně i tak to byla jen přípravka na lednovou smršť. To už ČNB nakoupila do devizových rezerv více než 15 mld. eur. A šlo tak o největší devizové intervence v historii ČR.

Petr Dufek: Největší devizové intervence v historii
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Sice ČNB zatím lednové obchody nezveřejnila, ale korunová likvidita v bankovním systému naznačila to, co dnes potvrdily devizové rezervy. Ty totiž v prvním měsíci letošního roku vzrostly o 15,3 mld. EUR na téměř 97 mld. eur a přesáhly tak 55 % HDP. ČNB sice říká, že z pohledu maximální výše rezerv není nijak omezena, nicméně přece jen zmíněný podíl na HDP nebo poměr krytí dovozu (10 měsíců) už není zas tak zanedbatelný. A to jak s ohledem na budoucí výnosnost devizových rezerv, tak především jejich potenciálních kurzových ztrát v případě posílení koruny.

Nicméně s exitujícím kurzovým režimem centrální bance vlastně nic jiného ani nezbývá. Když se sama rozhodla korunu oslabit, musela tehdy nakoupit 7,5 mld. eur. Do konce loňského roku už musela kvůli udržování slabé koruny nakoupit 35 mld. EUR. S lednovým odhadem šlo již o zhruba 50 mld. eur a to stále ještě nejsme u konce. Je pravděpodobné, že s blížícím se koncem bude chtít ještě řada „spekulantů“ využít příběhu o budoucím posílení koruny, které jim vykompenzuje záporný úrokový výnos na trhu a ještě přinese další zhodnocení.

A nakonec, čím více takových „investorů“ přijde, tím méně pravděpodobné může být rychlé posílení koruny k před-intervenčním úrovním. Takže ČNB si exit odpracovává už nyní. Odhadujeme, že k uvolnění koruny se centrální banka konečně odhodlá už ve druhém čtvrtletí letošního roku, byť stále hovoří o polovině roku. Vývoj i výhled inflace ji v tomto směru rozvazují ruce, a tak není příliš důvod tento systém dále prodlužovat. A jak napovídají aktuální údaje o likviditě v systému, ani v únoru se ČNB rozhodně na trhu nenudí. Sice tentokrát nemusí jít hned o 15 mld. eur, ale za první týden to už mohly být více než 2 mld. eur.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Monika Šimůnková: Všem, kdo pracují v sociálních službách

21:40 Monika Šimůnková: Všem, kdo pracují v sociálních službách

Chci vyjádřit podporu Vám všem, kdo pomáháte lidem závislým na poskytované péči. Ať už své poslání n…