Petr Dufek: Nezaměstnanost beze změny

08.03.2023 16:25 | Komentář

I když je ekonomika už půl roku v recesi, k plošnému propouštění nedochází. Firmy se po dřívějších zkušenostech obávají problémů se sháněním pracovníků v době, až se situaci obrátí k lepšímu.

Petr Dufek: Nezaměstnanost beze změny
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Míra nezaměstnanosti v únoru stagnovala na 3,9 % a byla tak meziročně vyšší jen o tři desetiny procentního bodu.

Nemusí to však znamenat, že se úplně nic na českém trhu práce neděje. Velmi pravděpodobně dochází ke zvýšeným přesunům mezi odvětvími a jednotlivými obory české ekonomiky, avšak rozhodně se nehromadí lidé na úřadech práce.. Obrázek trhu práce v posledních měsících samozřejmě do jisté míry zkreslují vyšší odchody pracovníků do výhodnějších předčasných penzí.

Anketa

Jakou školní známkou hodnotíte prezidentství Miloše Zemana?

20%
59%
6%
7%
8%
hlasovalo: 26126 lidí

Spíše než aby přibývalo nezaměstnaných, ubývají volná pracovní místa. Za poslední rok jde o více než 80 tisíc, nicméně stále je neobsazených pozic více než lidí bez práce. Je to samozřejmě velmi hrubé zprůměrované měřítko, které se navíc výrazně regionálně liší. Na jedné straně vidíme jako tradičně Karvinou s více než desítkou lidí na jedno volné místo, na straně druhé Prahu-východ s pěti místy na jednoho.

Hospodářství zůstává navzdory energetické krizi robustní a dokázalo navíc velmi hladce absorbovat i nově příchozí pracovníky z Ukrajiny. Co čekat dál?

Díky rozběhu sezónních prací bude nezaměstnanost v dalších měsících klesat, i když některé firmy budou pod tlakem propouštět, jak ostatně naznačují průzkumy sentimentu. Vypadá to tak, že ani letos nebude nezaměstnanost nijak vážným problémem české ekonomiky. Spíše i nadále zůstane problémem regionálním.

ČR zůstává podle mezinárodně srovnatelných statistik zemí s nejnižší nezaměstnanosti v EU.. V lednu takto počítaná míra nezaměstnanosti dosahovala 2,5 %, zatímco v celé unii to bylo 6,1 %, v eurozóně dokonce 6,7 %. Přitom česká ekonomika jako jedna z mála prochází recesí, která se ovšem přímo na trhu práce zatím nijak dramaticky neprojevuje.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Pohřešovaná diplomacie

13:57 Ladislav Jakl: Pohřešovaná diplomacie

Denní glosa Ladislava Jakla