Petr Dufek: Nezaměstnanost v listopadu setrvala nepřekvapivě na 3,5 procenta

09.12.2022 12:52 | Komentář

Podle zveřejněných údajů MPSV se míra nezaměstnanosti ani v listopadu nezměnila, a zůstala tak už třetí měsíc za sebou na úrovni 3,5 %. Neznamená to ovšem, že je situace na trhu práce až tak poklidná, jak by naznačovaly čísla o nezaměstnanosti.

Petr Dufek: Nezaměstnanost v listopadu setrvala nepřekvapivě na 3,5 procenta
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Míra nezaměstnanosti stagnuje v době, kdy obvykle firmy zaměstnance nabírají z důvodu přípravy třeba na vánoční svátky. Proto ani stabilní výsledek nelze hodnotit jednoznačně pozitivně.  

Problémem rovněž je, že míra nezaměstnanosti neodráží vývoj v propouštění zahraničních agenturních zaměstnanců, kteří se do statistik českého trhu práce nedostanou. A jsou to právě tito lidé, kteří jsou při propouštění první na řadě.

Anketa

Dáte za Vánoce (v součtu výdajů) letos víc než loni?

hlasovalo: 11620 lidí

Přehlédnout nelze, že dochází ke snižování počtu volných pracovních míst, a to jak z důvodu jejich obsazení, tak i zrušení. Ve druhém případě by to odpovídalo signálům od zaměstnavatelů v rámci průzkumů důvěry. S útlumem ekonomiky roste tlak na propouštění a současně klesá zájem o nové pracovníky.

Na přelomu roku proto můžeme očekávat vzestup nezaměstnanosti nad 4 % v důsledku sezónního vývoje navíc podpořeného nepříznivým vývojem ekonomiky. V každém případě dramatický nárůst nezaměstnanosti jako v době americké finanční krize není příliš pravděpodobný, a to hned z několika důvodů.

Firmy se jednak už několikrát poučily, jak obtížné je získat kvalitní zaměstnance zpět, takže budou při propouštění obezřetnější. Zafungují rovněž letos tolik populární předčasné odchody do penze, které rovněž nepřímo sníží počty potenciálních nezaměstnaných. A v neposlední řadě zafunguje i opatrnost samotných zaměstnanců při mzdových vyjednáváních, kde budou zřejmě spíše preferovat udržení zaměstnanost před nadměrnými mzdovými požadavky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy budete Babiše volit za prezidenta?

Nebyl byste totiž jediný za ANO, kdo by ho nevolil. Nemyslíte, že to o něčem také vypovídá? Jasně, žijeme demokracii, kde jsou odlišné názory běžné. Na druhou stranu, není divné, když lídr strany nemá podporu ani u vlastních lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petice za znovuprojednání Sazebníku poplatků České jezdecké fedrerace

20:39 Petice za znovuprojednání Sazebníku poplatků České jezdecké fedrerace

Svolání Rady ČJF a nové projednání Sazebníku poplatků