Petr Dufek: Optimističtější podnikatelé, skeptičtější spotřebitelé

24.03.2023 10:01 | Komentář

Březnový průzkum statistického úřadu, který mapuje nálady v české ekonomice, ukazuje, že se snad alespoň v podnikatelském sektoru začíná blýskat na lepší časy.

Petr Dufek: Optimističtější podnikatelé, skeptičtější spotřebitelé
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Výrazně se zlepšila nálada v průmyslu, který věří v rychlý růst výroby a exportů v následujících měsících. Není to zatím vidět příliš na nových zakázkách, nicméně průmysl stále pracuje s balíkem nedodělků, které mu umožňují překlenout i slabší období. Tedy pokud má vstupy.

Do optimističtější skupiny odvětví se v březnu zařadil i obchod, a to jak z pohledu hodnocení stávající situace i vlastních očekávání pro následující měsíce. Je to rozhodně zajímavé s ohledem na to, jak kupní síla obyvatel „díky“ inflaci stále ještě eroduje a reálné tržby obchodníků klesají.

Ve stavebnictví, které se stále ještě vypořádává s cenovým šokem na trhu se stavebními materiály je nálada přece jen pesimističtější. Firmy v tomto odvětví počítají spíše s útlumem výroby a propouštěním. Nijak významně se naproti tomu tentokrát nezměnil sentiment ve službách, kde panuje více méně spokojenost se současností a vyhlídky pro další měsíce jsou spíš opatrné.

Zatímco celkově se v podnikatelském sektoru nálady mírně zlepšily, u spotřebitelů se trend navracejícího se optimismu nyní zastavil. Důvodem není to, že by lidé nevěřili v lepší budoucnost, ale jejich stávající prohlubující se vlastní finanční problémy. A na tom samozřejmě není nic divného, podíváme-li se na dosavadní vývoj reálných příjmů domácností.

Březnový průzkum může potěšit i ČNB, protože potvrzuje další pokles inflačních očekávání v průmyslu, ve stavebnictví a v obchodě. Ve službách tentokrát o něco více firem věří, že jim situace dovolí své ceny dál šponovat.

Celkově březnové výsledky nálad v ekonomice zapadají do scénáře pozvolné stabilizace ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Po slabším úvodu roku by měl především průmysl ve druhém čtvrtletí (a od třetího snad i služby) pomoci ekonomice odrazit se opět ode dna.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Stát bude dál platit odškodné

11:34 Zdeněk Jemelík: Stát bude dál platit odškodné

Sdílím nespokojenost veřejnosti s pokračujícím zvyšováním výdajů státu na odškodnění obětí nesprávně…